Hans Søren Martin Frier, 18711924 (aged 53 years)

Name
Hans Søren Martin /Frier/
Birth April 12, 1871
Alias
Hans Frier

Christening June 11, 1871 (aged 1 month)
MarriageJohanne Margrethe Marie BrendstrupView this family
November 28, 1902 (aged 31 years)
Occupation
Lærer i Nyborg. Sidenhen skoleinspektør i Varde. Translatør

Birth of a daughterBodil Frier
October 26, 1903 (aged 32 years)
Christening of a daughterBodil Frier
December 20, 1903 (aged 32 years)
Birth of a daughterAase Frier
February 5, 1905 (aged 33 years)
Christening of a daughterAase Frier
April 14, 1905 (aged 34 years)
Death November 21, 1924 (aged 53 years)
Burial November 28, 1924 (7 days after death)
Family with Johanne Margrethe Marie Brendstrup
himself
18711924
Birth: April 12, 1871Odense Sankt Hans sogn
Death: November 21, 1924Amtssygehuset i Varde
wife
18761942
Birth: May 14, 1876 35 25Blokhus, Hune sogn
Death: November 14, 1942
Marriage MarriageNovember 28, 1902Nyborg kirke
11 months
daughter
1903
Birth: October 26, 1903 32 27Torvet 6, Nyborg
Death:
16 months
daughter
19051991
Birth: February 5, 1905 33 28Torvet 6, Nyborg
Death: October 29, 1991
Shared note

Hans Søren Martin Frier

alias Hans Frier

Født: 12-04-1871 på Nørregade, kld. i Odense Sct. Hans sogn og døbt 11-06-1871 i Odense Sct. Hans kirke - søn af høker (sidenhen overportør ved Jernbanen/Statsbanen) Jens Sørensen Frier (f. 16-09-1841 i Kolby sogn og døbt 10-09-1841 i Kolby kirke, Samsø; (druknet) død 20-12-1881 i Nyborg, 40 år gl., begravet 24-12-1881 fra Nyborg kirke. KB-opslag 248, nr. 71. Nyborg) og hustru Anne Marie Andersen på 24 år (f. 16-08-1846 i Harndrup sogn, Vends h. KB-opslag 5, nr. 9. Handrup.). Forældrene viet 01-11-1870 i Odense Sct. Knuds kirke. Kilde: KB-opslag 83, nr. 38. Odense Sct. Hans sogn. Odense h. og a. År 1864-1880. KB_O112_A_012_03e01e02

Erhverv: Lærer i Nyborg. Sidenhen skoleinspektør i Varde. Translatør.

Gift 28-11-1902: Ungkarl, lærer (sidenhen skoleinspektør) Hans Søren Martin Frier af Nyborg (f. 12-04-1871 i Odense Sct. Hans sogn, søn af afdøde høker Jens Sørensen Frier og hustru Anne Marie f. Andersen) gifter sig 28-11-1902 i Nyborg kirke med pige Johanne Margrethe Marie Brendstrup af Nyborg (f. 14-05-1876 i Blokhus, Hune sogn, datter af herredsfoged i Nyborg, Knud Arent Larsen Brendstrup og hustru Johanne Bolette f. Kampmann). Forlovere: Knud Arent Larsen Brendstrup, herredsfoged og Ernst Petersen, skoleinspektør, begge af Nyborg. Kilde: KB-opslag 300, nr. 42. Nyborg s. Vindinge h. Svendborg a. År 1901-1904. KB_1892_O430_G_031_0336a-V.

Død 21-11-1924: Hans Søren Martin Frier, skoleinspektør af Varde by (f. 12-04-1871 i Odense Sct. Hans sogn som søn af høker Jens Sørensen Frier og hustru Anna Marie f. Andersen) dør 21-11-1924 på Amtssygehuset i Varde, 53 år gl. og bliver begravet 28-11-1924 på Fasankirkegården, Frbg. (således kaldt i folkemunde), nu Solbjerg Park kirkegård, Frederiksberg. Gift med efterlevende Johanne f. Brendstrup. Sidste fælles bopæl: Storegade, Varde. Kilde: KB-opslag 57, nr. 59. side 54. Varde s. Vester Horne h. Ribe a. År 1921-1927. KB_1892_C548D_G_029A_0054a-DM.

Parret får sammen 2 døtre.

Folketællinger:

FT-1880: Svendborg, Vindinge, Nyborg Købstad, Nyborg Kjøbstad, Knudshovedvei 46, forhus stuen, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0088 Jens Sørensen Frier, 38, Gift, overportør, Koldby, Samsø Anne Marie Frier, 33, Gift, husmoder, Harrendrup >> Hans Søren Martin Frier, 8, Ugift, børn, Odense Carl Waldemar Frier, 7, Ugift, " [børn], " [Odense] Dagmar Frier, 5, Ugift, " [børn], " [Odense] Jens Emil Frier, 4, Ugift, " [børn], " [Odense] Niels Jakob Alfred Frier, under 1 aar, Ugift, " [børn], Nyborg

Moderen som enkefrue:

FT-1890: Svendborg, Vindinge, Nyborg Købstad, Nyborg Kjøbstad, Øster Boulevard 69, forh. og sideh., 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0659: * Anna Marie Frier født Andersen, 43, Enke(mand), husmoder, pensionistinde, Bogense Dagmar Frier, 15, Ugift, barn, intet, Odense Jens Emil Frier, 14, Ugift, do [barn], do [intet], do [Odense] Valdemar Alfred Frier, 8, Ugift, do [barn], do [intet], Nyborg