Hertha Alma Lizette Mortensen, 18811964 (aged 83 years)

Name
Hertha Alma Lizette /Mortensen/
Birth October 28, 1881
Alias
Hertha Alma Lizette Brendstrup f. Mortensen

MarriageAugust BrendstrupView this family
about 1901 (aged 19 years)

Birth of a daughterJohanne Elisabeth Brendstrup
August 9, 1902 (aged 20 years)
Christening of a daughterJohanne Elisabeth Brendstrup
August 30, 1902 (aged 20 years)
Birth of a sonKnud Arent Larsen Brendstrup
April 20, 1905 (aged 23 years)
Christening of a sonKnud Arent Larsen Brendstrup
June 4, 1905 (aged 23 years)
Birth of a daughterKaren Brendstrup
April 19, 1907 (aged 25 years)
Christening of a daughterKaren Brendstrup
August 4, 1907 (aged 25 years)
Marriage of a childErik JensenKaren BrendstrupView this family
February 8, 1938 (aged 56 years)

Death of a husbandAugust Brendstrup
1960 (aged 78 years)

Death December 1, 1964 (aged 83 years)

Family with August Brendstrup
husband
18721960
Birth: May 24, 1872 31 21Hjørring
Death: 1960
herself
Marriage Marriageabout 1901
20 months
daughter
19021988
Birth: August 9, 1902 30 20Frederiksværk
Death: March 14, 1988
3 years
son
19051981
Birth: April 20, 1905 32 23Frederiksværk
Death: December 8, 1981
2 years
daughter
19071994
Birth: April 19, 1907 34 25Frederiksværk
Death: June 6, 1994
Shared note

Hertha Alma Lizette Mortensen

alias Hertha Alma Lizette Brendstrup f. Mortensen

Født: 28-10-1881 i Fredriksstad i Norge

Gift ca. 1901: August Brendstrup gifter sig med Hertha Alma Lizette Mortensen. Kilde: Datteren Johanne Elisabeth Brendstrup's konfirmation i Frederiksværk kirke.

Død 01-12-1964: Hertha Alma Lizette Brendstrup f. Mortensen dør 01-12-1964. Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Parret får sammen 3 børn.