Martha Margrethe Nøragger, 17601836 (aged 76 years)

Name
Martha Margrethe /Nøragger/
Birth 1760
Alias
Martha Margrethe Westergaard f. Nørager

MarriagePeder Kryssing WestergaardView this family
September 7, 1779 (aged 19 years)
Birth of a daughterDorthea Margrethe Westergaard
February 21, 1782 (aged 22 years)
Christening of a daughterDorthea Margrethe Westergaard
March 7, 1782 (aged 22 years)
Marriage of a childPhilip WaidtlowDorthea Margrethe WestergaardView this family
1808 (aged 48 years)

Death of a husbandPeder Kryssing Westergaard
March 19, 1821 (aged 61 years)
Burial of a husbandPeder Kryssing Westergaard
March 26, 1821 (aged 61 years)
Death June 3, 1836 (aged 76 years)
Burial June 9, 1836 (6 days after death)
Family with Peder Kryssing Westergaard
husband
17471821
Birth: March 17, 1747 28 29Vigerslev sogn, Skovby herred
Death: March 19, 1821Vester Hæsinge, Sallinge h
herself
17601836
Birth: 1760Lyndelse
Death: June 3, 1836Vester Hæsinge præstegård
Marriage MarriageSeptember 7, 1779Vester Hæsinge kirke
3 years
daughter
17821860
Birth: February 21, 1782 34 22Vester Hæsinge præstegård
Death: March 10, 1860Vester Hæsinge
Shared note

Martha Margrethe Nøragger

alias Martha Margrethe Westergaard f. Nøragger

Født: 1760 i Lyndelse.

Gift 07-09-1779: Den 7. sept. (1779) blev sognepræsten i Vester Hæsinge, hr. Peder Kryssing Westergaard og jomfru Martha Margrethe Nørager copuleret i Vester Hæsinge kirke. Kilde: KB-opslag 221. Sandholts Lyndelse sogn. Sallinge h. Svendborg a. År 1741-1793. KB_O360_C_002_K04-22-A.

Død 03-06-1836: Enke Martha Margrethe Westergaard f. Nørager dør 03-06-1836 i Vester Hæsinge sogn, 76 år gl. og bliver begravet 09-06-1836 fra Vester Hæsinge kirke. Enke efter afdøde hr. pastor Peder Krysing (Kryssing) Westergaard i Vester Hæsinge. Kilde: KB-opslag 158, nr. 5. Vester Hæsinge s. Sallinge h. Svendborg a. År 1832-1849. KB_O360_B_005_K06-08-A.

Peter Kryssing Westergaard bygger et enkesæde til sin hustru så hun - hvis han døde først - ikke bliver nødsaget til at gifte sig med hans efterfølger i embedet.

Da pastor Westergaard i Vester Hæsinge dør i 1821, flytter hans enke, hendes datter Dorthe Waidtlow og barnebarnet Frederikke ind i præsteembedets enkesæde.

Frederikke bliver aldrig gift, men bliver boende sammen med moderen.