Dorthea Margrethe Westergaard, 17821860 (aged 78 years)

Name
Dorthea Margrethe /Westergaard/
Birth February 21, 1782 34 22
Alias
Dorthe Westergaard og Dorthea Margrethe Waidtlow f. Westergaard

Hjemmedøbt February 22, 1782 (aged 1 day)
Christening March 7, 1782 34 22 (aged 14 days)
Death of a paternal grandmotherDorothea Margrethe Jensdatter Hee
April 8, 1794 (aged 12 years)
Burial of a paternal grandmotherDorothea Margrethe Jensdatter Hee
April 16, 1794 (aged 12 years)
MarriagePhilip WaidtlowView this family
1808 (aged 25 years)

Death of a husbandPhilip Waidtlow
April 4, 1819 (aged 37 years)
Burial of a husbandPhilip Waidtlow
April 10, 1819 (aged 37 years)
Death of a fatherPeder Kryssing Westergaard
March 19, 1821 (aged 39 years)
Burial of a fatherPeder Kryssing Westergaard
March 26, 1821 (aged 39 years)
Death of a motherMartha Margrethe Nøragger
June 3, 1836 (aged 54 years)
Burial of a motherMartha Margrethe Nøragger
June 9, 1836 (aged 54 years)
Death March 10, 1860 (aged 78 years)
Burial March 19, 1860 (9 days after death)
Family with parents
father
17471821
Birth: March 17, 1747 28 29Vigerslev sogn, Skovby herred
Death: March 19, 1821Vester Hæsinge, Sallinge h
mother
17601836
Birth: 1760Lyndelse
Death: June 3, 1836Vester Hæsinge præstegård
Marriage MarriageSeptember 7, 1779Vester Hæsinge kirke
3 years
herself
17821860
Birth: February 21, 1782 34 22Vester Hæsinge præstegård
Death: March 10, 1860Vester Hæsinge
Family with Philip Waidtlow
husband
17761819
Birth: about August 1776Odense
Death: April 4, 1819Odense Vor Frue sogn
herself
17821860
Birth: February 21, 1782 34 22Vester Hæsinge præstegård
Death: March 10, 1860Vester Hæsinge
Marriage Marriage1808
Shared note

Dorthea Margrethe Westergaard

alias Dorthe Westergaard og Dorthea Margrethe Waidtlow f. Westergaard

Født: 21-02-1782 i Vester Hæsinge præstegård og hjemmedøbt 22-02-1782. Fremstillet i Vester Hæsinge kirke den 07-03-1782. Datter af sognepræst Peder Kryssing Westergaard i Vester Hæsinge og hustru Martha Margrethe Nøragger. Kilde: KB-opslag 91. Sandholts Lyndelse sogn. Sallinge h. Svendborg a. År 1741-1793. KB_O360_C_002_K02-17-A.

Gift 1808: Enkemand Philip Waidtlow, ejer af Højrupgaard, Højrup i Hillerslev sogn, Sallinge herred, gifter sig med Dorthea Margrethe Westergaard.

Philip sælger i 1811 Højrupgaard, og flytter til Sønder Broby sogn hvor han bliver forpagter på Ølstedgaard. Den 01-05-1815 overtager han forpagtningen af Hellerupgård hvortil familien flytter.

Den 01-05-1817 flytter Dorthea Margrethe Waidtlow f. Westergaard med datteren Frederikke Jørgine Waidtlow til Vester Hæsinge præstegård.

Philip Waidtlow flytter til Odense hos sin slægtning, feldbereder Niels Waidtlow. Her bor han sammen med sin søn Peter Waidtlow af første ægteskab. Philip dør den 04-04-1819. Dorthea og datteren Frederikke flytter hjem til hendes forældre i Vester Hæsinge præstegård. Kilde: fynhistorie.dk

Død 10-03-1860: Dorthea Margrethe Waidtlow f. Westergaard dør 10-03-1860 i Vester Hæsinge, 78 år gl. og bliver begravet 19-03-1860 fra Vester Hæsinge kirke. Enke efter forpagter Philip Waidtlow. Kilde: KB-opslag 233, nr. 6. Vester Hæsinge s. Sallinge h. Svendborg a. År 1850-1870. KB_O360_B_006_K08-23-A.

---------------

Datter: Frederikke Jørgine Waidtlow Født: 02-01-1814 i Sønder Broby sogn og hjemmedøbt 03-01-1814. Fremstillet i Sønder Broby kirke 03-05-1814. Datter af Philip Vaidtlov (Waidtlow), forpagter på Ølstedgaard, og hustru Dorotea Margareta (Dorthea Margrethe) Westergaard. Kilde: KB-opslag 25, nr. 2. Sønder Broby sogn. Sallinge h. Svendborg a. År 1813-1829. KB_O356_A_001_K01-25-A.

Frederikke Waidtlow flytter til Vester Åby præsteembedes enkesæde, nuværende Præstegårdsvej 4. Kilde: fynhistorie.dk

Død 11-07-1874: Frederikke Jørgine Waidtlow, ugift, boende i V. Åby's enkesæde, dør 11-07-1874 i Sverige, 61 år gl. Hun bliver begravet 17-07-1874 i Pilegaards gravsted i Vester Åby. Kilde: KB-opslag 235, nr. 7. Vester Åby sogn, Sallinge h. Svendborg a. År 1864-1880. KB_O364_A_009_K08-25-A