Johanne Elisabeth Brendstrup, 19021988 (aged 85 years)

Name
Johanne Elisabeth /Brendstrup/
Birth August 9, 1902 30 20
Alias
Johanne Elisabeth Behn f. Brendstrup

Christening August 30, 1902 30 20 (aged 21 days)
Occupation
Afdelingssygeplejerske

Birth of a brotherKnud Arent Larsen Brendstrup
April 20, 1905 (aged 2 years)
Christening of a brotherKnud Arent Larsen Brendstrup
June 4, 1905 (aged 2 years)
Birth of a sisterKaren Brendstrup
April 19, 1907 (aged 4 years)
Christening of a sisterKaren Brendstrup
August 4, 1907 (aged 4 years)
Death of a paternal grandfatherKnud Arent Larsen Brendstrup
April 1, 1916 (aged 13 years)

Death of a paternal grandmotherJohanne Bolette Kampmann
1921 (aged 18 years)

Death of a husbandJens Behn
December 12, 1940 (aged 38 years)

Death of a fatherAugust Brendstrup
1960 (aged 57 years)

Death of a motherHertha Alma Lizette Mortensen
December 1, 1964 (aged 62 years)

Death of a brotherKnud Arent Larsen Brendstrup
December 8, 1981 (aged 79 years)

Death March 14, 1988 (aged 85 years)

Family with parents
father
18721960
Birth: May 24, 1872 31 21Hjørring
Death: 1960
mother
Marriage Marriageabout 1901
20 months
herself
19021988
Birth: August 9, 1902 30 20Frederiksværk
Death: March 14, 1988
3 years
younger brother
19051981
Birth: April 20, 1905 32 23Frederiksværk
Death: December 8, 1981
2 years
younger sister
19071994
Birth: April 19, 1907 34 25Frederiksværk
Death: June 6, 1994
Family with Jens Behn
husband
19001940
Birth: September 19, 1900 28 22Adilsvej 10, Frederiksberg
Death: December 12, 1940
herself
19021988
Birth: August 9, 1902 30 20Frederiksværk
Death: March 14, 1988
son
Ole Behn
Shared note

Johanne Elisabeth Brendstrup

alias Johanne Elisabeth Behn f. Brendstrup

Født: 09-08-1902 i Frederiksværk og døbt 30-08-1902 i Vinderød kirke - datter af købmand (siden branddirektør) August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lizette Mortensen på 20 år, Frederiksværk Kilde: KB-opslag 179, nr. 21, side 211. Vinderød sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1892-1907. KB_1892_244_3_009_0211a-FK.

Konfirmeret 30-09-1917: Johanne Elisabeth Brendstrup, f. 09-08-1902 i Frederiksværk og døbt 30-08-1902 i Vinderød kirke, konfirmeret 30-09-1917 i Frederiksværk kirke - datter af branddirektør August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lizette Mortensen, Frederiksværk. Kilde: Konfirmerede - KB-opslag 166, nr. 1, side 233. Frederiksværk sogn, Strø herred, Frederiksborg amt. År 1908-1918. KB_1892_225_3_002_0233a-CP

Erhverv: Afdelingssygeplejerske

Gift 16-10-1927: Ungkarl Jens Behn (Nielsen*), ingeniør, cand. polyt., København (f. 19-09-1900 i Skt. Lukas sogn, Frbg., søn af overmaskinmester Magnus Peter Vilhelm Nielsen og hustru Louise Antoia Behn, København) gifter sig 16-10-1927 i Frederiksværk kirke (Vinderød) med pige Johanne Elisabeth Brendstrup, sygeplejerske, København (f. 09-08-1902 i Frederiksværk, datter af branddirektør August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lizette Mortensen, Frederiksværk). Forlovere: Brudens far og brudgommens mor. *) Ved kgl. bevilling af 25-01-1952 er der meddelt tilladelse til at "Nielsen" i brudgommens navn udgår, så at hans fulde navn bliver: Jens Behn. Kilde: KB-opslag 246, nr. 7. side 295. Frederiksværk sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1919-1931. KB_1892_225_3_003_0295a-V.

Død 14-03-1988: Johanne Elisabeth Behn f. Brendstrup dør 14-03-1988, 85 år gl. Kilde: Leila Hansen - Supplement 1998 til Slægten Kampmanns stamtavle