Karen Brendstrup, 19071994 (aged 87 years)

Birth April 19, 1907 34 25
Alias
Karen Jensen f. Brendstrup

Christening August 4, 1907 35 25 (aged 3 months)
Death of a paternal grandfatherKnud Arent Larsen Brendstrup
April 1, 1916 (aged 8 years)

Death of a paternal grandmotherJohanne Bolette Kampmann
1921 (aged 13 years)

MarriageErik JensenView this family
February 8, 1938 (aged 30 years)

Death of a fatherAugust Brendstrup
1960 (aged 52 years)

Death of a motherHertha Alma Lizette Mortensen
December 1, 1964 (aged 57 years)

Death of a husbandErik Jensen
July 12, 1972 (aged 65 years)

Death of a brotherKnud Arent Larsen Brendstrup
December 8, 1981 (aged 74 years)

Death of a sisterJohanne Elisabeth Brendstrup
March 14, 1988 (aged 80 years)

Death June 6, 1994 (aged 87 years)

Family with parents
father
18721960
Birth: May 24, 1872 31 21Hjørring
Death: 1960
mother
Marriage Marriageabout 1901
20 months
elder sister
19021988
Birth: August 9, 1902 30 20Frederiksværk
Death: March 14, 1988
3 years
elder brother
19051981
Birth: April 20, 1905 32 23Frederiksværk
Death: December 8, 1981
2 years
herself
19071994
Birth: April 19, 1907 34 25Frederiksværk
Death: June 6, 1994
Family with Erik Jensen
husband
19031972
Birth: September 22, 1903 36 35Jelling by og sogn
Death: July 12, 1972
herself
19071994
Birth: April 19, 1907 34 25Frederiksværk
Death: June 6, 1994
Marriage MarriageFebruary 8, 1938
Shared note

Karen Brendstrup

alias Karen Jensen f. Brendstrup

Født: 19-04-1907 i Frederiksværk og døbt 04-08-1907 i Melby kirke - datter af købmand (siden branddirektør) August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lisette Mortensen på 25 år, Frederiksværk. Kilde: KB-opslag 212, nr. 8, side 244. Vinderød sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1892-1907. KB_1892_244_3_009_0244a-FK.

Konfirmeret 01-10-1922: Karen Brendstrup, f. 19-04-1907 i Frederiksværk og døbt 04-08-1907 i Melby kirke, konfirmeret 01-10-1922 i Frederiksværk kirke - datter af branddirektør August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lisette Mortensen, Frederiksværk. Kilde: Konfirmerede - KB-opslag 188, nr. 1, side 232. Frederiksværk sogn, Strø herred, Frederiksborg amt. År 1919-1931. KB_1892_225_3_003_0232a-CP

Gift 08-02-1938: Erik Jensen gifter sig 08-02-1938 med Karen Brendstrup. Kilde: Leila Hansen - Supplement 1998 til Slægten Kampmanns stamtavle

Bopæl: Risskov.

Død 06-06-1994: Karen Jensen f. Brendstrup dør 06-06-1994, 87 år gl. Kilde: Leila Hansen - Supplement 1998 til Slægten Kampmanns stamtavle