Jens Behn, 19001940 (aged 40 years)

Birth September 19, 1900 28 22
Alias
Jens Behn Nielsen

Christening November 11, 1900 28 22 (aged 1 month)
Occupation
Civilingeniør

Death of a fatherMagnus Peter Vilhelm Nielsen
September 16, 1916 (aged 15 years)

Death of a motherLovise Antonie Behn

Death December 12, 1940 (aged 40 years)

Family with parents
father
18721916
Birth: April 21, 1872Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 16, 1916
mother
1878
Birth: January 30, 1878Toldboldgade 18, Kbh. i Garnisons sogn
Death:
Marriage MarriageNovember 14, 1899Garnisonskirken, Kbh.
10 months
himself
19001940
Birth: September 19, 1900 28 22Adilsvej 10, Frederiksberg
Death: December 12, 1940
Family with Johanne Elisabeth Brendstrup
himself
19001940
Birth: September 19, 1900 28 22Adilsvej 10, Frederiksberg
Death: December 12, 1940
wife
19021988
Birth: August 9, 1902 30 20Frederiksværk
Death: March 14, 1988
son
Ole Behn
Shared note

Jens Behn

alias Jens Behn Nielsen *)

Født: 19-09-1900 på Adilsvej 10, 4. sal, Frederiksberg i Skt. Lukas sogn og døbt 11-11-1900 i Skt. Lukas kirke, Frbg. - søn af maskinmester Magnus Peter Vilhelm Nielsen, f. 21-04-1872 i København, og hustru Antonie Louise f. Behn (alias Lovise Antonie Nielsen f. Behn), 22 år gl., boende Adilsvej 10, 4. sal, Frederiksberg. Faddere: Smedemester Jens Julius Lauritz Nielsen (f. 13-03-1860 i Kbh.), boende Niels W. Gades Gade 12, Kbh. i Sions sogn (g.m. Gustava Caroline Charlotte f. 11-07-1860 i Kbh.; død 20-10-1917). Handelsrejsende Rudolf Peter Behn, Svanholmsvej 16 (barnets morbror). Kaptajn Jens Hansen Behn af Holsteinsgade 27 (barnets morfar) og frk. Marie Behn, samme sted (barnets moster), samt moderen. Forældrene viet 14-11-1899 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 198, nr. 156. Skt. Lukas sogn, Frbg. År 1897-1902. KB_1892_068_3_001_0196a-FM.

Erhverv: Civilingeniør

Gift 16-10-1927: Ungkarl Jens Behn (Nielsen*), ingeniør, cand. polyt., København (f. 19-09-1900 i Skt. Lukas sogn, Frbg., søn af overmaskinmester Magnus Peter Vilhelm Nielsen og hustru Louise Antoia Behn, København) gifter sig 16-10-1927 i Frederiksværk kirke (Vinderød) med pige Johanne Elisabeth Brendstrup, sygeplejerske, København (f. 09-08-1902 i Frederiksværk, datter af branddirektør August Brendstrup og hustru Hertha Alma Lizette Mortensen, Frederiksværk). Forlovere: Brudens far og brudgommens mor. *) Ved kgl. bevilling af 25-01-1952 er der meddelt tilladelse til at "Nielsen" i brudgommens navn udgår, så at hans fulde navn bliver: Jens Behn. Kilde: KB-opslag 246, nr. 7. side 295. Frederiksværk sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1919-1931. KB_1892_225_3_003_0295a-V.

Død 12-12-1940: Jens Behn dør 12-12-1940, 40 år gl. Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 04-06-1892 Hovedperson: Magnus Peter Vilhelm Nielsen, f. 21-04-1872 i København; død 16-09-1916 Stillinger: Maskinistelev; Maskinmester Ægtefælle: Antonie Louise Nielsen, f. 30-01-1878 i København Børn: >> Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 Magnus Behn Nielsen, f. 29-06-1905 Adresser: 01-05-1892: Bredgade 34, 3. - hos Maskinmester Nielsen 01-11-1896: Frameldt 01-11-1897: Bredgade 34, 3. 01-11-1903: Fra Bakkegaards Alle 12 (Frederiksberg) til Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1904: Ny Carlsberg Vej 142 Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 4705, rl 13, Dødeblade

FT-1906: Ny Carlsberg Vej 142, 1. sal, Kbh.: Magnus Nielsen, f. 21-04-1872 i Kbh., gift, husfar, maskinmester Antonie Nielsen, f. 30-01-1878 i Kbh., gift, husmor >> Jens Behn-Nielsen, f. 19-09-1900 på Frederiksberg, ugift, søn Mogens Behn-Nielsen, 29-06-1905 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 121. FT1906_0029_00662

FT-1916: Ny Carlsberg Vej 142, 1. sal, Valby, Kbh.: Magnus Nielsen, f. 21-04-1872 i Kbh., gift, husfar, overmaskinmester ved Carlsberg Bryggerierne Antonie Nielsen, f. 30-01-1878 i Kbh., gift, husmor Marie Nielsen, f. 12-05-1851i Nykøbing Sj., enke, slægtning >> Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 i Kbh., ugift, søn Mogens Behn Nielsen, 29-06-1905 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 482-483. FT1916_08052_02099.

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-09-1916 Hovedperson: Antonie Louise Nielsen, f. 30-01-1878 i København Enke efter Magnus Peter Vilhelm Nielsen død 16-09-1916 Børn: >> Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 Magnus Behn Nielsen, f. 29-06-1905 Adresser: 01-11-1903: Fra Bakkegaards Alle 2 (Frederiksberg) til Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1904: Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1917: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1887, rl 7, st 9 (Valby)