Louise Kathrine Henriette Heilmann, 18611957 (aged 96 years)

Name
Louise Kathrine Henriette /Heilmann/
Birth April 8, 1861 39 30
Alias
Louise Kathrine Henriette Harboe f. Heilmann

Christening June 12, 1861 39 30 (aged 2 months)
Birth of a brotherHenrik Ernst Johannes Mau Heilmann
November 13, 1862 (aged 1 year)
Christening of a brotherHenrik Ernst Johannes Mau Heilmann
January 11, 1863 (aged 1 year)
Birth of a brotherCarl Arent Heilmann
April 2, 1864 (aged 2 years)
Christening of a brotherCarl Arent Heilmann
June 27, 1864 (aged 3 years)
MarriagePeder Gundersen HarboeView this family
February 27, 1890 (aged 28 years)
Birth of a sonPoul Henrik Rasmus Harboe
December 13, 1890 (aged 29 years)
Christening of a sonPoul Henrik Rasmus Harboe
February 27, 1891 (aged 29 years)
Birth of a sonSvend Gunnersen Harboe
December 26, 1895 (aged 34 years)
Christening of a sonSvend Gunnersen Harboe
April 2, 1896 (aged 34 years)
Death of a motherFanny Agnes Nathalia Mau
February 23, 1899 (aged 37 years)
Burial of a motherFanny Agnes Nathalia Mau
March 1, 1899 (aged 37 years)
Death of a fatherPeter Hendrik Gysbert Heilmann
October 19, 1906 (aged 45 years)
Marriage of a childPoul Henrik Rasmus HarboeKaty MedingView this family
August 26, 1916 (aged 55 years)
Death of a husbandPeder Gundersen Harboe
March 11, 1940 (aged 78 years)
Burial of a husbandPeder Gundersen Harboe
March 17, 1940 (aged 78 years)
Death July 9, 1957 (aged 96 years)
Burial July 12, 1957 (3 days after death)
Family with parents
father
18211906
Birth: August 5, 1821Skælskør sogn
Death: October 19, 1906Skælskør sogn
mother
18301899
Birth: June 26, 1830Skælskør sogn
Death: February 23, 1899Skælskør Apotek, Algade 26, Skælskør
Marriage MarriageJune 12, 1858Skælskør kirke
3 years
herself
18611957
Birth: April 8, 1861 39 30Skælskør sogn
Death: July 9, 1957Københavns sygehjem, Ordrupvej 30, Charlottenlund, Ordrup sogn
3 years
younger brother
18641962
Birth: April 2, 1864 42 33Skælskør sogn
Death: February 17, 1962Gammeltorv 3, Skælskør
-16 months
younger brother
18621963
Birth: November 13, 1862 41 32Skælskør sogn
Death: August 19, 1963Maglebyvej 13, Skælskør
Family with Peder Gundersen Harboe
husband
18581940
Birth: October 6, 1858 30 21Skælskør sogn
Death: March 11, 1940Gentofte Sygehus, Hellerup sogn
herself
18611957
Birth: April 8, 1861 39 30Skælskør sogn
Death: July 9, 1957Københavns sygehjem, Ordrupvej 30, Charlottenlund, Ordrup sogn
Marriage MarriageFebruary 27, 1890Skælskør kirke
10 months
son
18901979
Birth: December 13, 1890 32 29Skælskør sogn
Death: 1979
5 years
son
18951992
Birth: December 26, 1895 37 34Nørre Farimagsgade 35, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death: February 17, 1992
Shared note

Louise Kathrine Henriette Heilmann

alias Louise Kathrine Henriette Harboe f. Heilmann

Født: 08-04-1861 i Skælskør købstad og døbt 12-06-1861 i Skælskør kirke - datter af apoteker Peter Henrik Gisbert Heilmann (læs: Peter Hendrik Gysbert Heilmann) og hustru Fanny Agnes Nathalia Mau, 31 år gl. Kilde: KB-opslag 111, nr. 9. Skælskør. År 1854-1866. KB_459_2_003_K04-24-A.

Gift 27-02-1890: Ungkarl Peter Gunnersen Harboe, 31 år gl., civilingeniør, boende i Skælskør (f. 06-10-1858 i Skælskør, søn af dampmøller og skibsreder i Skælskør: Rasmus Brændekilde Jens Hilfgott Harboe, og hustru Olivia Sabine Harboe f. Rasmussen), gifter sig 27-02-1890 i Skælskør kirke med pige Louise Kathrine Henriette Heilmann, 29 år gl., (f. 08-04-1861 i Skælskør, datter af apoteker Heilmann i Skælskør (alias Peter Henrik Gesbert Heilmann) og hustru og hustru Fanny Agnes Nathalia Mau). Forlovere: Grosserer R. Harboe og apoteker Heilmann, begge af Skælskør. Kilde: KB-opslag 248, nr. 4. Skælskør sogn. År 1876-1892. KB_459_2_005_K09-14-A.

Død 09-07-1957: Louise Kathrine Henriette Harboe f. Heilmann dør 09-07-1957 på Københavns sygehjem, Ordrupvej 30, Charlottenlund, Ordrup sogn, Kbhvns. amt, 96 år gl., og bliver begravet 12-07-1957 på Tveje-Merløse kirkegård. enke efter fhv. driftsdirektør, civilingeniør Peter Gunnersen Harboe. Sidste fælles bopæl: Ahlmanns Alle 2, Hellerup sogn, Kbhvns. amt. - Afdødes bopæl: dødsstedet. Født 08-04-1861 i Skælskør, datter af apoteker Peter Henrik Gesbert Heilmann og hustru Fanny Agnes Nathalia Mau. Kilde: KB-opslag 177, side 174. Tveje-Merløse sogn. Merløse h. Holbæk a. År 1955-1959. KB_1892_354_3_029_0174a-DK.

Folketælling:

FT-1880: soroe, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Algade, Matr. 26, Forhus, Stue, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C3061: Henrik Peder ??Bert Heilmann, 58, Gift, Husfader, Apoteker, Skelskør Fany Agnes Nathalia Heilmann, f. Man, 49, Gift, Min Kone, Skelskør >> Louise Cathrine Henriette Heilmann, 18, Ugift, Min Datter, Skelskør Henrik Ernst Johannes Mau Heilmann, 17, Ugift, Min Søn, Skelskør Elfride Heilmann, 13, Ugift, Min Datter, Skelskør Elna Valborg Heilmann, 12, Ugift, Min Datter, Skelskør Anna Henriette Heilmann, 7, Ugift, Min Datter, Skelskør Petrea Heilmann, 65, Ugift, Min Søster, af Rentepenge, Skelskør Camilla Ballin, 24, Ugift, Til hjælp for min Søster, Skelskør Henrick Leopert Meding, 32, Ugift, Candid. pharmi, Skelskør Niels Sophus Algreen Kornbeck, 23, Ugift, Examin. pharmaci, Slagelse Søren Johansen, 51, Ugift, Tjenestekarl, Ting Jellinge Sogn, Sorø Amt Anne Marie Hansen, 23, Ugift, Tjenestepige, Eggeslevmagle Sogn, Sorø Amt Johanne Olsen, 25, Ugift, Tjenestepige, Eggeslevmagle Sogn, Sorø Amt Caroline Nielsen, 27, Ugift, Tjenestepige, Magleby Sogn, Sorø Amt