Ellen Gudrun Halberg, 18961980 (aged 84 years)

Birth September 18, 1896
Alias
Ellen Gudrun Harboe f. Halberg

Christening November 22, 1896 (aged 2 months)
Birth of a sonKnud Peter Harboe
November 2, 1925 (aged 29 years)
Christening of a sonKnud Peter Harboe
December 13, 1925 (aged 29 years)
Birth of a daughterIda Gudrun Harboe
March 10, 1935 (aged 38 years)
Death of a daughterIda Gudrun Harboe
May 19, 1935 (aged 38 years)
Burial of a daughterIda Gudrun Harboe
May 22, 1935 (aged 38 years)
Death November 17, 1980 (aged 84 years)

Family with Svend Gunnersen Harboe
husband
18951992
Birth: December 26, 1895 37 34Nørre Farimagsgade 35, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death: February 17, 1992
herself
18961980
Birth: September 18, 1896Møllergade 20, Svendborg Vor Frue sogn
Death: November 17, 1980
son
19252002
Birth: November 2, 1925 29 29Kanslergade 7, Kbh. i Skt. Jakobs sogn, Kbh.
Death: 2002
son
Henrik Harboe
daughter
19351935
Birth: March 10, 1935 39 38Hegelsvej 10, Ordrup sogn
Death: May 19, 1935Dr. Louises Børnehospital, Østervold sogn
Shared note

Ellen Gudrun Halberg

alias Ellen Gudrun Harboe f. Halberg

Født: 18-09-1896 på Møllergade 20, Svendborg Vor Frue sogn og døbt 22-11-1896 i Svendborg Vor Frue kirke - datter af fabrikant (tobaksfabrikant) Harald Andreas Halberg og hustru Ida Anna Maria Halberg f. Wildschjødtz, 40 år gl., Møllergade 20, Svendborg. Forældrene viet 30-03-1880 i Svendborg Vor Frue kirke. Kilde: KBopslag 238, nr. 87, side 235. Svendborg Vor Frue sogn. År 1892-1899. KB_1892_O388_G_018_0235a-FK

Gift 15-11-1924: Ungkarl Svend Gunnersen Harboe, arkitekt, Holbæk (f. 26-12-1895 i Kbh., søn af ingeniør Peter Gunnersen Harboe og hustru Louise Cathrine Henriette f. Heilmann), gifter sig 15-11-1924 i Svendborg Vor Frue kirke med pige Ellen Gudrun Halberg (f. 18-09-1896 i Svendborg, datter af afdøde fabrikant Harald Andreas Halberg (død 1919) og hustru Ida Anna Marie f. Wildschjødtz (død 1911). Forlovere: Fabrikanterne Ejner og Otto Halberg. Kilde: KB-opslag 52, nr. 58. Svendborg Vor Frue sogn. År 1922-1939. KB_1892_O388_G_037_0049a-V

Død 17-11-1980: Ellen Gudrun Harboe f. Halberg dør 17-11-1980, 84 år gl. Kilde - hjemmesiden: poul-herdis.dk

Folketælling:

FT-1930 - 5. nov.: Kanslergade 7, 1. sal, forhuset, Kbh.: Svend Gunnersen Harboe, f. 26-12-1895 i Kbh., gift, husfar, arkitekt >> Ellen Gudrun Harboe, f. 18-09-1896 i Svendborg, gift, husmor Knud Peter Harboe, f. 02-11-1924 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., barn Henrik Harboe, f. 11-05-1927 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., barn Anna Kirstine Larsen, f. 23-01-1913 i Vejstrup, Skaarup sogn, Svendborg amt, husassistent Kilde: FT-opslag 59 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109395#109395,16960721