Henny Else Dagny Nielsen, 1924

Name
Henny Else Dagny /Nielsen/
Birth July 21, 1924 20
Alias
Else Nielsen og Henny Else Dagny Harboe f. Nielsen

Christening April 9, 1925 21 (aged 8 months)
Adoption July 7, 1927 23 (aged 2 years)
MarriageCarl Jørgen HarboeView this family
May 14, 1953 (aged 28 years)
Death of a husbandCarl Jørgen Harboe
May 27, 1982 (aged 57 years)
Death of a motherOlga Hansine Møller

Death

Family with parents
father
mother
1903
Birth: December 23, 1903Homannegård, 18. vornedegård i Ibsker
Death:
herself
1924
Birth: July 21, 1924 20Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Family with Carl Jørgen Harboe
husband
19181982
Birth: March 8, 1918 27 27Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: May 27, 1982Frederiksberg
herself
1924
Birth: July 21, 1924 20Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Marriage MarriageMay 14, 1953Frederiksberg kirke
Shared note

Henny Else Dagny Nielsen

Oprindelig døbt Henny Else Dagny Møller *)

alias Else Nielsen og Henny Else Dagny Harboe f. Nielsen

Født: 21-06-1924 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 09-04-1925 i Christianskirken, Kbh. - datter af ugift Olga Hansine Møller, 20 år, f. 23-12-1903 i Ibsker. Noteret i Ibsker Kommunes kirkebøger (skrivelse af 16-03-1927. Journ.nr. A26 68/26). *) Bryggeriarbejder (siden manufakturhandler) Alfred Jørgen Valdemar Nielsen og hustru Karen Bertha Ingeborg f. Larsen. Iht. kgl. adoptionsbevilling af 07-07-1927. Kilde: KB-opslag 261, nr. 793. Barn nr. 835B, mor nr. 856B. Rigshospitalets sogn. År 1924-1925. KB_1892_076A_3_030_0277a-FK.

Se døbte i Christianskirken, Kbh.: Henny Else Dagny Møller (navnet Møller overstreget) Nielsen, f. 21-06-1924 på Rigshospitalet, Kbh. - datter af ugift, patient nr. 856B, f. 23-12-1903 i Ibsker sogn. Barnet i pleje os fru Helga Ottine Olivia Jørgensen, Sofiegade 19, st.th. Døbt 09-04-1925 i Christianskirken, Kbh. Dåben anmeldt for Rigshospitalet d. 23-04-1925. Faddere: Musikdirektør Henry Ejnar Jørgensen og hustru Ottine (plejemoderen), Sofiegade 19, st., samt frk. Elvira Galmark, Prinsessegade 7, 1. sal og frk. Alma Jensen, Prinsessegade 11, 2. sal. *) Barnet er iht. kgl. bevilling af 07-07-1927 adopteret af bryggeriarbejder Alfred Jørgen Valdemar Nielsen og hustru Karen Bertha Ingeborg f. Larsen, P. Sabroesgade 7, 1. sal, Valby. Adoptivforældrene viet 04-08-1912 i Skt. Lukas kirke, Frbg.

Gift 14-05-1953: Ugift repræsentant Carl Jørgen Harboe, boende Ved Klosteret 7 (f. 08-03-1918 i Frederiksberg, Solbjerg sogn, søn af ingeniør, direktør Poul Henrik Rasmus Harboe og hustru Katy f. Meding, boende Borgmester Jensens Alle 22) gifter sig 14-05-1953 i Frederiksberg kirke med ugift bogholderske, Henny Else Dagny Nielsen, boende Sønder Fasanvej 46, Frbg. (f. 21-06-1924 på Rigshospitalet, Kbh., datter af manufakturhandler Alfred Jørgen Valdemar Nielsen og hustru Karen Bertha Ingeborg f. Larsen, Sønder Fasanvej 46, Frbg. Iht. lov. nr. 130 af 27-05-1908, § 11. Kilde: KB-opslag 170, nr. 58. side 167. Frederiksberg. År 1950-1955. KB_1892_064_3_136_0167a-V.

Adoptivforældrene har meldt bopæl i Kbh. - den 01-05-1916: Bryggeriarbejder Alfred Jørgen Valdemar Nielsen, f. 09-09-1884 på Frederiksberg, gift med: Karen Bertha Ingeborg f. Larsen, f. 24-06-1888 (24-05-1888) på Frederiksberg. 01-05-1916: fra Borups Alle 115 til Peter Sabros Gade 7. (Jesuskirkens sogn, Valby) Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1660, rl 7, st 9 (Valby)