Johan Lorensen Corell, 17551755 (aged 8 days)

Name
Johan Lorensen /Corell/
Birth February 20, 1755 27 22
Alias
Johan Lorensen Korell

Hjemmedøbt February 20, 1755 (aged 0 days)
Death February 28, 1755 (aged 8 days)
Burial February 28, 1755 (aged 8 days)
Family with parents
father
17281777
Birth: about January 1728 38 34Randers - måske
Death: January 18, 1777Slagelse Sankt Mikkels sogn
mother
17321789
Birth: about March 8, 1732Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about February 1789Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageMay 17, 1754Bødelstræde, Slagelse
10 years
younger brother
17641810
Birth: about March 25, 1764 36 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 12, 1810Slagelse Sankt Mikkels sogn
-9 years
himself
17551755
Birth: February 20, 1755 27 22Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: February 28, 1755Slagelse Sankt Mikkels sogn
23 months
younger sister
17561765
Birth: about 1756 28 23Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1765Slagelse Sankt Mikkels sogn
20 months
younger sister
17571767
Birth: about August 10, 1757 29 25Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 21, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
younger brother
1760
Birth: about October 27, 1760 32 28Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
3 years
younger brother
17631764
Birth: about March 1763 35 30Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: before March 1764Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
younger sister
17671767
Birth: about May 3, 1767 39 35Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about October 15, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
Mother’s family with Niels Bertelsen
step-father
Birth:
Death:
mother
17321789
Birth: about March 8, 1732Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about February 1789Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageMarch 20, 1781I mandens hjem, Slagelse
Shared note

ID 112-1: Johan Lorensen Corell

alias Johan Lorensen Korell

Født: 20-02-1755 i Slagelse og døbt 28-02-1755 i Slagelse Skt. Mikkel kirke: "Lorens Korell med sin hustru An Dorthea Hendrichsdatter lod deres ægte barn døbe fredagen d. 28 Febr. (1755) Hans fik navnet Johan Lorensen Korell. Stine Jørgensdatter bar det, Karen Jørgensdatter gik hos hende. Faddere: Jørgen Sørensen, bgm. Johan Scluster, Aage Beck. Moderen introduceret i kirken ca. 31-03-1755. Barnet død på daabsdagen 8 dage gammel." Kilde: KB-opslag 363. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1675-1755. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205772#205772,39054958

Død: 28-02-1755 i Slagelse og begravet fra Slagelse Skt. Mikkel kirke. Kilde: KB-opslag 363. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1675-1755. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205772#205772,39054958