Ellen Margrethe Sophie Pedersen Landtved, 1892

Name
Ellen Margrethe Sophie Pedersen /Landtved/
Birth September 22, 1892 23 23
Alias
Ellen Margrethe Sophie Larsen f. Pedersen Landtved

Christening October 30, 1892 23 23 (aged 1 month)
Occupation
Ekspeditrice

Death of a fatherLaurids Pedersen Landtved
July 7, 1928 (aged 35 years)
Burial of a fatherLaurids Pedersen Landtved
July 12, 1928 (aged 35 years)
Death of a motherAnna Margrethe Jørgensen

Death

Family with parents
father
18691928
Birth: January 6, 1869Østrup
Death: July 7, 1928Vennemindevej 57, Kbh. i Aldersro sogn
mother
Marriage MarriageSeptember 9, 1891Kastelskirken, Kbh.
13 months
herself
1892
Birth: September 22, 1892 23 23Korsgade 12, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death:
Family with Simon Christian Larsen
husband
1890
Birth: March 20, 1890 43 37Ny Østergade 11, Kbh.
Death:
herself
1892
Birth: September 22, 1892 23 23Korsgade 12, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death:
son
Erik Larsen
Shared note

Ellen Margrethe Sophie Pedersen Landtved

alias Ellen Margrethe Sophie Larsen f. Pedersen Landtved

Født: 22-09-1892 på Korsgade 12, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 30-10-1892 i Frederiksberg kirke - datter af maskinkonstruktør Laurits Petersen Landtved (læs: Laurids Pedersen Landtved) og hustru Anna Margrethe f. Jørgensen på 24 år. Anm.: Forældrene viet 09-09-1891 i Citadelskirken, Kbh. Familien flyttet til Bille Brahes Vej 6. Kilde: KB-opslag 108, nr. 615. Skt. Johannes. År 1892-1893. KB_1892_010_3_037_0107a-FK.

Erhverv: Tjenestepige i 1911, Sidenhen ekspeditrice

Gift 09-05-1918: Ungkarl Simon Christian Larsen, maskinkonstruktør, Peder Hvitfeldt Stræde 9 A, 1. sal (f. 20-03-1890 i Helligånds sogn, Kbh., søn af hørkræmmer Jens Jørgen Larsen og hustru Vilhelmine Marie f. Christensen, Peder Hvitfeldt Stræde 9 A, 1. sal) gifter sig 09-05-1918 i Aldersro kirke med pigen Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved, Wedellsborggade 61B, 2. sal (f. 22-09-1892 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af maskinkonstruktør Laurits Petersen Landtved (læs: Laurids Pedersen Landtved) og hustru Anna Margrethe f. Jørgensen, Wedellsborggade 61B, 2. sal, Kbh.). Forlovere: Charles Jørgen Larsen, montor, Ved Kløvermarken 6, 2. sal og Hans Christian Landtved, montør, Wedellsborggade 61B, 2. sal, th., Kbh. Kilde: KB-opslag 5, nr. 24. Aldersro sogn. År 1918-1929. KB_1892_027_3_008_0003a-V.

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. >> Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved, født 22-09-1892 i Skt. Johannes sogn, Kbh. 01-11-1911: Fra Odense til Bredgade 77, 1. - tjenestepige Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 849, rl 15, st. 3

>> Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved, f. 22-09-1892 i Kbh., ekspeditrice 01-11-1906: Nørrebrogade 122, 1. sal 01-05-1907: Nørrebrogade 88, 3. sal 01-05-1909: Tagensvej 23, 1. 01-05-1912: fra Godthaabsvej 93 til Nørrebrogade 215A, st. 01-01-1916: Wedelsborggade 61B, 2. sal 01-05-1917: Udtrukket 01-11-1917: Wedellsborggade 61B, 2. sal 01-05-1918: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3055, rl 23, st 7

Bopæl meldt i Kbh. Christian Simon Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., konstruktør, gift med: >> Ellen Margrethe (Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved), f. 22-09-1892 i Kbh. 01-05-1918: fra Peder Hvitfeldt Stræde 9, 3. sal til Røddinggade 3. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3008, rl 28, st 5 (Vesterbro)

FT-1921: Røddinggade 3, 2.th., Kbh.: ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør >> Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 7. FT1921_00044_01343

FT-1925 - 5. nov.: Røddinggade 3, 2.th., Kbh.: ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør >> Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 39. FT1925_0427_01261

FT-1930 - 5. nov.: Cæciliavej 39, Valby - rækkehus: ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør i Københavns Sporveje. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal >> Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., ugift, søn. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal Anna Margrethe Landtved, f. 21-07-1869 i Østrup, enke, slægtning (husfaderens svigermor)aldersrentenyder. Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Viggo Pedersen Landtved, f. 22-01-1907 i Kbh., ugift, slægtning (bror til Ellen) ekspedient hos "Hector". Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Ebba Pedersen Landtved, f. 27-05-1904 i Kbh., ugift, slægtning (søster til Ellen)kontorassistent, "Politiken". Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Kilde: FT-opslag 50-51. FT1930_00066_00356