Karen Marie Hansen, 1913

Birth February 19, 1913
Alias
Karen Marie Andersen f. Hansen

Christening May 11, 1913 (aged 2 months)
MarriageAlfred Henning Correll AndersenView this family
April 16, 1934 (aged 21 years)
DivorceAlfred Henning Correll AndersenView this family
May 24, 1939 (aged 26 years)

Occupation
Ekspeditrice i 1934

Death

Family with Alfred Henning Correll Andersen
ex-husband
1910
Birth: May 13, 1910 34 30Aaboulevard 29, Frederiksberg
Death:
herself
1913
Birth: February 19, 1913Ørslev by og sogn, Løve herred, Holbæk amt
Death:
Marriage MarriageApril 16, 1934Kapernaums kirke, Kbh.
Divorce DivorceMay 24, 1939
Alfred Henning Correll Andersen + Lilly Michaelsen
ex-husband
1910
Birth: May 13, 1910 34 30Aaboulevard 29, Frederiksberg
Death:
partner’s partner
Lilly Michaelsen
step-daughter
Ditte Correll Andersen
step-daughter
Helle Correll Andersen
Shared note

Karen Marie Hansen

alias Karen Marie Andersen f. Hansen

Født: 19-02-1913 i Ørslev by og sogn, Løve herred, Holbæk amt og døbt 11-05-1913 i Ørslev kirke, Løve herred - datter af høker Hans Peter Hansen i Ørslev, 47 år gl., og hustru Karen Marie Hansen, 42 år gl. Kilde: KB-opslag 100, nr. 2. Ørslev by og sogn, Løve herred, Holbæk amt. K.M. År 1892-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159287#159287,26781683

Erhverv: Ekspeditrice i 1934

Gift 1.g. 16-04-1934: Ugift gartner, Alfred Henning Correll Andersen, boende Glahns Alle 41, Frederiksberg (f. 13-05-1910 på Frederiksberg, søn af gartner Alfred Edvard Andersen og hustru Ingeborg Henriette Correll, Aaboulevard 43, 2. sal, Kbh.) gifter sig 16-04-1934 i Kapernaums kirke, Kbh. med ugift, ekspeditrice Karen Marie Hansen, boende Lundtoftegade 107, 2. sal, Kbh. N., (f. 19-02-1913 i Ørslev sogn, Holbæk amt, datter af høker Hans Peter Hansen og hustru Karen Marie Hansen, Lundtoftegade 107, 2. sal, Kbh. N. Kilder: KB-opslag 38, nr. 19. Kapernaums sogn. Kbh. K.M. År 1932-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152397#152397,25366707 samt Lb-nr. 2603, år 1934. Index 1877-1964 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9RP-2SPW-K?i=552&cc=2341913

Skilt: Ægteparret skilt ved kgl. bevilling af 24-05-1939. Kilde: Ægtefællens 2. ægteskab