Johanne Larsen, 18211902 (aged 81 years)

Birth February 18, 1821
Alias
Johanne Larsdatter og Johanne Andersen f. Larsdatter

Christening April 1, 1821 (aged 1 month)
MarriageAnders AndersenView this family
November 20, 1857 (aged 36 years)
Birth of a daughterSophie Andersen
December 29, 1858 (aged 37 years)
Christening of a daughterSophie Andersen
September 11, 1859 (aged 38 years)
Marriage of a childChristian Emil Waldemar CorellSophie AndersenView this family
January 1, 1879 (aged 57 years)
Death May 10, 1902 (aged 81 years)
Family with Anders Andersen
husband
1823
Birth: June 23, 1823Everdrup by og sogn
Death:
herself
18211902
Birth: February 18, 1821Bringe, Værløse sogn
Death: May 10, 1902Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage MarriageNovember 20, 1857Trinitatis kirke, Kbh.
13 months
daughter
1858
Birth: December 29, 1858 35 37Borgergade 165, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
Shared note

Johanne Larsen

Ved dåben indskrevet som Larsdatter

alias Johanne Andersen f. Larsdatter

Født: 18-02-1821 i Bringe, Værløse sogn, Smørum herred og døbt 01-04-1821 i Kirke Værløse kirke - datter af Lars Jensen, husmand i Bringe, og hustru Maren Jensdatter, i Bringe, Værløse sogn. Kilde: KB-opslag 63. Værløse sogn. År 1813-1822.

Konfirmeret 26-04-1835: Johanne Larsdatter bliver konfirmeret 26-04-1835 i Farum kirke. Datter af husmand i Bringe, Lars Jensen og hustru Maren Jensdatter. Kilde: KB-opslag 109. nr. 6. Værløse sogn. År 1832-1840.

Gift 20-11-1857: Ungkarl, arbejdsmand Anders Andersen på 34 år af Everdrup pr. Præstø, boende Vestergade 8, gifter sig 20-11-1857 i Trinitatis kirke, Kbh. med pigen Johanne Larsdatter på 36½ år, af Værløse pr. Grederiksborg, boende Borgergade 165. Kilde: KB-opslag 367, nr. 15. Trinitatis sogn. År 1842-1857. KB_012_2_020_K13-13-A.

Død 10-05-1902: Johanne Andersen, vaskekone, dør 10-05-1902 i København, 81 år gl. Adresse ved død: Kapelvej 21, 1. (Hellig Kors eller Brorson sogn). Kilde: politietsregisterblade.dk - Registerblad 3160, Rulle 0001. Dødeblade

Folketællinger:

FT-1845: København, Smørum, Værløse, Lille Værløse bye, Ravnehuset, 121, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B5199: Peder Jensen, 64, Gift, skovfoged, Søllerød, Københavns amt Juliane Thomsen, 62, Gift, hans kone, Søllerød, Københavns amt Ane Jensen, 31, Ugift, deres børn [Peder Jensen og Juliane Thomsen], her i sognet Karoline Jensen, 27, Ugift, deres børn [Peder Jensen og Juliane Thomsen], Værløse Sophie Jensen, 18, Ugift, deres børn [Peder Jensen og Juliane Thomsen], Værløse Hans Peder Jensen, 7, Ugift, plejebarn [Peder Jensen og Juliane Thomsen], Taarnby, Amager Svend Thomsen, 30, Ugift, konstitueret skovfoged, Farum, Frederiksborg amt Anders Pedersen, 73, Enkemand, tjenestefolk, Herstedvester, Københavns amt >> Johanne Larsdatter, 25, Ugift, tjenestefolk, Værløse

FT-1850: København, Smørum, Værløse, Jonstrup, Jonstrup skolelærerseminarium, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5200 Jens Jensen, 54, Gift, professor, seminarieforstander, huusfar, Holbæk amt Lucie Lagertha Francisca Commestabile, 41, Gift, hans kone, Kjøbenhavn Maria Louise -, 21, Ugift, deres børn[Jens Jensen og Lucie L.F. Commestabile], Jonstrup Sara Margrethe Aurora -, 17, Ugift, deres børn [Jens Jensen/Lucie L.F. Commestabile], Jonstrup Anna Cathrina Elisabeth -, 14, Ugift, deres børn [Jens Jensen og Lucie L.F. Commestabile], Jonstrup Otto Nicolai -, 11, Ugift, deres børn [Jens Jensen og Lucie L.F. Commestabile], Jonstrup Benedicta Ottilia Lagertha -, 7, Ugift, deres børn [Jens Jensen og Lucie L.F. Commestabile], Jonstrup >> Johanne Larsdatter, 29, Ugift, tjenestepige hos professoren, Kirke Værløse, Bringe

FT-1860: København, Sokkelund, Frederiksberg, Godthaabsvej, S?? Minde nr. 14 Z, 353 - F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5204: Anders Andersen, 36, Gift, Arbejdsmand, Everdrup Sogn (*), Præstø Amt, f. 23-06-1823 >> Johanne Andersen, 39, Gift, Hustru, ??, Københavns Amt, f. 18-02-1821 i Bringe, Værløse sogn Vilhelmine Andersen, 6, Ugift, Barn, ??, Københavns Amt - alias Johanne Vilhelmine Larsen Andersen (**) Sophie Andersen, 1, Ugift, Barn, ??, Københavns Amt

(*) Everdrup er en landsby på Sydsjælland og er beliggende i Everdrup Sogn

(**) Johanne Vilhelmine Larsen Andersen, f. 02-08-1854 i Kbh. og døbt 17-12-1854 i Vor Frue kirke, Kbh., datter af ugift Johanne Larsen, Nørre vold 23. Som barnefader angivet tjenestekarl Anders Andersen. Kilde: KB-opslag 154, nr. 164, side 304. Vor Frue sogn. År 1854-1859. KB_013_2_006_K06-10-A. Konfirmation 04-10-1868: Johanne Vilhelmine Larsen Andersen bliver konfirmeret 04-10-1868 i Frederiksberg kirke. Datter af arbejdsmand Anders Andersen og hustru Johanne Larsen, boende Falkoneralleen 54, Frbg. (i øvrigt samme sted hvor Sophie Andersen bor da hun 1. gang bliver indskrevet til vielsen i Frederiksberg kirkebog)

FT-1880: København (Staden), Bangertsgade Nr 5, Kirkegaards Rode Matr. 826, 78, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3760: >> Johanne Andersen, 59 år, Enke, ernærer sig ved Rengøring, Bringe Anna Hansine, 25 år, Ugift, ernærer sig ved Strikning, Kbhvn Johanne Vilhelmine, 23 år, Ugift, ernærer sig ved Strikning, Kbhvn - f. 02-08-1854 i Kbh. Jens Peter, 17 år, Ugift, Tjenestekarl, Kbhvn

FT-1901: Kapelvej 21, st. Kbh.: >> Johanne Andersen, f. 18-02-1821, enke, f. i Bringe (Værløse sogn), husmor, nyder alderdomsunderstøttelse, gift i 1850 (læs: gift 20-11-1857). Enke i 1883. 2 levende børn i ægteskabet tilflyttet fra Norvestvej 21 ID 56-5c3a: Emilie Korell, f. 24-07-1877 på Frederiksberg, datterdatter, håndgerning ID 56-5c3a1: Georg Anton Korell, f. 21-04-1899 i Kbh., søn af Emilie Kilde: FT-opslag 79. Kapelvej 21, st. Kbh. FT1901_0014_01522.

Johanne Andersen, vaskekone Født: 18-02-1821 Fødested: Breininge (læs: Bringe, Værløse sogn) Død: 10-05-1902 Adresse ved død: Kapelvej 21, 1. (Hellig Kors/Brorson sogn) Ingen ægtefælle registreret. Bopæl: 01-05-1892: Korsgade 70, 5. sal 01-11-1898: Kapelvej 21, 1. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - Registerblad 3160, Rulle 0001. Dødeblade