Karen Julie Frederikke Elisabeth v. Fønss, 18141844 (aged 29 years)

Name
Karen Julie Frederikke Elisabeth v. /Fønss/
Birth September 21, 1814
Alias
baronesse Karen Julie Frederikke Elisabeth Reedtz-Thott f. von Fønss

Hjemmedøbt September 22, 1814 (aged 1 day)
Christening August 31, 1815 (aged 11 months)
MarriageOtto Reedtz-ThottView this family
October 17, 1837 (aged 23 years)
Birth of a sonOtto Peter Axel Basse Reedtz-Thott
July 24, 1841 (aged 26 years)
Christening of a sonOtto Peter Axel Basse Reedtz-Thott
September 7, 1841 (aged 26 years)
Death May 23, 1844 (aged 29 years)
Burial May 30, 1844 (7 days after death)
Family with Otto Reedtz-Thott
husband
17851862
Birth: September 7, 1785Voergård gods, Voer sogn
Death: March 22, 1862Gavnø Slot, Vejlø sogn
herself
18141844
Birth: September 21, 1814Hindsgavl Slot, Middelfart sogn
Death: May 23, 1844Gavnø Slot, Vejlø sogn
Marriage MarriageOctober 17, 1837Middelfart kirke
4 years
son
18411901
Birth: July 24, 1841 55 26Gavnø Slot, Vejlø sogn
Death: October 5, 1901Bjerregaardsvej 3, Valby
Shared note

Karen Julie Frederikke Elisabeth v. Fønss

Ved dåben indskrevet som Karen Julie Frederikke Elise von Fønss

alias baronesse Karen Julie Frederikke Elisabeth Reedtz-Thott f. von Fønss og Karen Julie baronesse Reedtz-Thott f. Fønss

Født: 21-09-1814 på Hindsgavl Slot, Middelfart sogn og hjemmedøbt 22-09-1814. Fremstillet i Middelfart kirke 31-08-1815. Datter af kammerjunker Niels Basse von Fønss til Hindsgavl (f. 25-08-1793 i Viborg domsogn; død 18-07-1858 på Hindsgavl Slot, Middelfart) og frue Frederikke Louise Dorothea f. Wedel-Heinen (alias Dorthea Frederikke Louise Wedel-Heinen f. 26-07-1796 på Kærsgård, Brenderup sogn. Kilde: KB-opslag 247. Brenderup s. År 1705-1801; død 11-04-1864 i Grimmershus, Middelfart, begravet 21-04-1864 i Middelfart, 67 år gl. Adlet 01-09-1826 von Wedel-Heinen). Forældrene viet 1813. Kilde: KB-opslag 27, nr. 22. Middelfart sogn, Vends h., Odense a. År 1813-1833. KB_O196_A_004_K01-27-A.

Konfirmeret 18-04-1830: Karen Julie Frederikke Elisa Fønss bliver konfirmeret 18-04-1830 i Middelfart kirke. Datter af kammerjunker Niels Basse von Fønss og frue, Frederikke Louise Dorothea Wedel-Heinen, til Hindsgavl. Kilde: KB-opslag 89, nr. 1. Middelfart sogn, Vends h., Odense a. År 1813-1833. KB_O196_A_004_K03-30-A

Gift 17-10-1837: Enkemand, hofjægermester, baron Otto Reedtz-Thott til Gavnø på Sjælland, 52 år gl., gifter sig 17-10-1837 i Middelfart kirke med frøken Karen Julie Elisabeth Frederikke von Fønss af Hindsgavl, 23 år gl. Forlovere: Kammerjunker Niels Basse von Fønss til Hindsgavl og Hans v. Fønss til Ørslevkloster i Jylland (alias Hans Jørgen Ring de Fønss til Ørslevkloster i Nordfjends.) Kilde: KB-opslag 12, nr. 4, side 11. Middelfart sogn, Vends h., Odense a. År 1827-1891. KB_O196_A_007_K01-12-A.

Død 23-05-1844: Baronesse Karen Julie Reedtz-Thott f. Fønss dør 23-05-1844 på Gavnø Slot, Vejlø sogn, 29 år gl. og bliver begravet 30-05-1844 på Vejlø kirkegård. Gift med hofjægermester baron Reedtz-Thott til Gavnø. Kilde: KB-opslag 227, nr. 5. Vejlø sogn, Hammer h., Præstø a. År 1843-1869. KB_528_2_002_K08-29-A