Anne Dorthea Rasmussen, 18491904 (aged 54 years)

Birth August 29, 1849
Alias
Anne Dorthea Hansen f. Rasmussen

Christening October 14, 1849 (aged 1 month)
MarriageHans Jensen HansenView this family
May 7, 1881 (aged 31 years)
Birth of a daughterJenny Margrethe Hansen
April 9, 1893 (aged 43 years)
Christening of a daughterJenny Margrethe Hansen
July 16, 1893 (aged 43 years)
Death of a husbandHans Jensen Hansen
March 27, 1902 (aged 52 years)
Burial of a husbandHans Jensen Hansen
April 3, 1902 (aged 52 years)
Death April 19, 1904 (aged 54 years)
Burial April 25, 1904 (6 days after death)
Family with Hans Jensen Hansen
husband
18441902
Birth: March 8, 1844Haugbølle, Humble sogn
Death: March 27, 1902Illebølle by, Lindelse sogn
herself
18491904
Birth: August 29, 1849Vindeby, Lindelse sogn
Death: April 19, 1904Rudkøbing sygehus
Marriage MarriageMay 7, 1881Lindelse kirke
12 years
daughter
1893
Birth: April 9, 1893 49 43Illebølle, Lindelse sogn, Langeland
Death:
Shared note

Anne Dorthea Rasmussen

alias Anne Dorthea Hansen f. Rasmussen

Født: 29-08-1849 i Vindeby, Lindelse sogn, Langeland Sønder herred og døbt 14-10-1849 i Lindelse kirke - datter af husmand Rasmus Christensen Madsen og hustru Karen Mogensdatter i Vindeby. Kilde: KB-opslag 130, nr. 20. Lindelse sogn. Langeland Sønder h. Svendborg amt. År 1843-1858.

Gift 07-05-1881: Enkemand Hans Jensen Hansen, 37 år, f. 08-03-1844 i Haugbølle, husfæster i Illebølle, hans 2. ægteskab, gifter sig 07-05-1881 i Lindelse kirke med pige Ane Dorthe (Dorthea) Rasmussen, f. 29-08-1849 i Vindeby, syerske, boende hjemme hos faderen, husmand Rasmus Christensen Madsen i Illebølle. Forlovere: Jørgen Hansen, husmand i Haugbølle. H.J. Nielsen, husmand i Nørre Longelse. Anm.: For brudgommens vedkommende forevist attest af 06-04-1881, at skiftet efter hans afdøde hustru Inger Nielsen er foretaget. Kilde: KB-opslag 156, nr. 3. Lindelse s. Langeland Sønder h. Svendborg a. År 1862-1891. KB_O299_A_014_K06-07-A.

Død 19-04-1904: Enke Ane Dorthe Hansen f. Rasmussen (f. 29-08-1849 i Vindeby, datter af husmand Rasmus Kristensen Madsen og hustru Karen Mogensdatter) dør 19-04-1904 på Rudkøbing Sygehus, Langelands Nørre herred, 54 år gl. og bliver begravet 25-04-1904 på Lindelse kirkegård. Enke efter husmand Hans Jensen Hansen i Illebølle. Anm.: Duplikat af dødsattest 23-04-1904. Skifteretsattest 20-04-1904. Kilde: KB-opslag 132, side 137. Lindelse s. Langeland Sønder h. Svendborg a. År 1892-1913.

Folketælling:

FT-1890: Svendborg, Langelands Sønder, Lindelse, Illebølle, Lindelse, hus, 42, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0670: Hans Jensen Hansen, 45, Gift, husfader, jordbruger, Humble, Svendborg Amt >> Ane Dorthea Rasmussen, 40, Gift, husmoder, Lindelse, Svendborg Inge Karoline Hansen, 7, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg Carl Hansen, 4, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg Gustav Hansen, 2, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg