Gerda Rantzau, 18711896 (aged 24 years)

Birth September 29, 1871 31 27
Alias
Gerda komtesse Rantzau

Christening November 3, 1871 31 27 (aged 1 month)
Birth of a sisterHelvig Rantzau
July 18, 1873 (aged 1 year)
Christening of a sisterHelvig Rantzau
August 29, 1873 (aged 1 year)
Death September 21, 1896 (aged 24 years)
Burial September 26, 1896 (5 days after death)
Family with parents
father
18401904
Birth: January 28, 1840 30 32Helligånds sogn, Kbh.
Death: January 13, 1904Vor Frue sogn, Kbh.
mother
18441913
Birth: March 30, 1844Garnisons sogn, Kbh.
Death: December 30, 1913Østerbrogade 4, Kbh.
Marriage MarriageApril 22, 1869
11 months
elder brother
18701906
Birth: March 22, 1870 30 25Rosenvold, Stouby sogn
Death: August 2, 1906Rosenvold, Stouby sogn
19 months
herself
18711896
Birth: September 29, 1871 31 27Rosenvold, Stouby sogn
Death: September 21, 1896Rosenvold, Stouby sogn
22 months
younger sister
18731903
Birth: July 18, 1873 33 29Rosenvold, Stouby sogn
Death: December 14, 1903Stubshoved Gård, Gudme sogn
Shared note

Gerda Rantzau

alias Gerda komtesse Rantzau (af Rosenvold)

Født: 29-09-1871 på Rosenvold, Stouby sogn og døbt 03-11-1871 i Stouby kirke - datter af lensgreve August Frederik Rantzau og hustru Henriette Rantzau f. Poulsen, 28½ år gl., af Rosenvold. Kilde: KB-opslag 127, nr. 25, side 146. Stouby sogn, Bjerre h. Vejle a. År 1865-1891. KB_C423_A_010_K05-07-A

Død 21-09-1896: Ugift comtesse Gerda Rantzau af Rosenvold dør 21-09-1896 på Rosenvold, Stouby sogn, 24 år gl. og bliver begravet 26-09-1896 på Stouby kirkegård. Datter af lehnsgreve August Frederik Rantzau og hustru Henriette f. Poulsen, af Rosenvold. Kilde: KB-opslag 348, nr. 6. Stouby sogn, Bjerre h. Vejle a. År 1892-1915. KB_1892_C423_G_013_0480a-DK