Nanna Smith Dahl, 1904

Birth March 22, 1904
Alias
Nanna Smith Christensen f. Dahl

Christening May 2, 1904 (aged 1 month)
Death

Family with Tage Møllmark Christensen
husband
1901
Birth: October 24, 1901 49 38Kronprinsensgade 23, Odense Sct. Knuds sogn
Death:
herself
1904
Birth: March 22, 1904Frederiksværk
Death:
son
Leslie Mølmark Christensen
son
Vincent Mølmark
Shared note

Nanna Smith Dahl

alias Nanna Christensen f. Dahl og Nanna Smith Christensen f. Dahl

Født: 22-03-1904 i Frederiksværk, Vinderød sogn og døbt 02-05-1904 i Vinderød kirke - datter af savværksejer Niels Smith Dahl (f. 24-03-1873 på Frbg. - død 01-03-1930) og hustru Helga Dahl f. Christensen, 24 år gl. (f. 07-02-1880 - død 1914). Faddere: Frk. Nanna Dahl, Gentofte. Grosserer Vilhelm Dahl, Kbh. Grosserer, cand. phil. Axel Dahl, Kbh. Particulier, cand. phil. Arnold Christensen, Kbh. Forældrene viet 02-05-1901. Kilde: KB-opslag 191, nr. 7. Vinderød sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1892-1907. KB_1892_244_3_009_0223a-FK.

Gift 24-03-1923: Ungkarl, studerende, Tage Møllmark Christensen på 21 år, boende Amagerbrogade 7, Kbh. (f. 24-10-1901 i Odense, søn af grosserer Johan Ludvig Christensen og hustru Anna f. Møllmark) gifter sig 24-03-1923 i Holmens kirke, Kbh. med pige Nanna Smith Dahl på 19 år, boende Slotsallen 3, Klampenborg, Skovshoved sogn (f. 22-03-1904 i Frederiksværk, datter af savværksejer Niels Smith Dahl og hustru Helga f. Christensen). Lyst i Skovshoved kirke den 04-03-1923. Attest fra Gentofte kommune af 01-03-1923. Meldt vielsen til Skovshoved kirke. Kilde: KB-opslag 160, nr. 40. Holmen. År 1920-1925. KB_1892_021_3_125_0158a-V.

I 1908 bor Nanna med sine forældre på Strandgade i Frederiksværk. Søsteren Else Smith Dahl f. 07-05-1908 i Frederiksværk, Vinderød sogn, bliver døbt 11-07-1908 i Ordrup kirke.

Nanna Christensen udvandrer til USA i 1926:

Name: Nanna Christersen Event Type: Immigration - Date: 1926 Event Place: New York, New York, United States Gender: Female Age: 22 Birthplace: Denmark Ship Name: Orca Birth Year (Estimated): 1904 Affiliate Publication Title: Passenger and Crew Lists of Vessels Arriving at New York, New York, 1897-957. Affiliate Publication Number: T715 Affiliate Film Number: 3945 GS Film number: 1755683 Digital Folder Number: 004853474 Image Number: 00095 Kilde: Family Search - New York, New York Passenger and Crew Lists, 1909, 1925-1957

Statsborgerskab: Name: Nanna Christensen Event Type: Naturalization Event Place: New York Affiliate Publication Title: Alphabetical Index to Declarations of Intention of the U.S. District Court for the Southern District of New York, 1917-1950 Affiliate Publication Number: M1675 Affiliate Film Number: 5 Kilde: Family Search - New York, Southern District Naturalization Index, 1917-1950