Else Mary Løwe Petersen, 1906

Name
Else Mary Løwe /Petersen/
Birth January 20, 1906
Alias
Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen

Christening March 9, 1906 (aged 1 month)
Death

Family with Kay Seitzberg
husband
1904
Birth: March 1, 1904 38 27Ordrup by og sogn
Death:
herself
1906
Birth: January 20, 1906Marstalsgade 24, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death:
son
Erik Seitzberg
daughter
Hanni Seitzberg
Shared note

Else Mary Løwe Petersen

alias Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen

Født: 29-01-1906 på Marstalsgade 24, 4. sal, Kbh. i Holmens sogn, Kbh. og døbt 09-03-1906 i Holmens kirke, Kbh. - datter af maskinmester Hans Peter Petersen og hustru Mary Caroline f. Petersen. Forældrene viet i 1905 (og de får 3 børn - se FT-1930: Ny Carlsbergvej 17, Kbh., FT-opslag 168. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106132#106132,16716757). Kilde: KB-opslag 125, side 123. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1901-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151669#151669,25218637

Gift 01-01-1930: Ungkarl, assistent Kay Seitzberg, boende i Berlin (f. 01-03-1904 i Ordrup by og sogn, søn af fuldmægtig Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg og hustru Ellen Margaritha Amalia f. Hansen) gifter sig den 01-01-1930 i Egebæksvang kirke med ugift, assistent Else Mary Løwe Petersen, boende Ny Carlsbergvej 17, Kbh. (f. 29-01-1906 i Holmens sogn, Kbh., datter af maskinmester Hans Peter Petersen og hustru Mary Caroline f. Petersen). Kilde: KB-opslag 66, side 63. Enghave sogn, Kbh. K.M. År 1923-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149196#149196,24667219

Parret får sammen 2 børn: Erik Seitzberg Hanni Seitzberg

1958: Rådhusvej 1, Ordrup

1963 - Kraks Vejviser: Rådhuspladsen 2, København: Else Seitzberg, Frue (Rådhusvej 1, Ordrup) - alias Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen Kay Seitzberg, kontorchef (Rådhusvej 1, Ordrup) Kilde: https://cld.bz/8TCEwOo#899/z