Anna Maria Simonsdatter, 17171750 (aged 32 years)

Name
Anna Maria /Simonsdatter/
Birth February 1717
Alias
Anna Maria Simon Dominicisdatter og Anna Maria Simon Dominicidaatter

Christening March 29, 1717 (aged 1 month)
EngagementJesper PedersenView this family
August 28, 1749 (aged 32 years)
MarriageJesper PedersenView this family
November 21, 1749 (aged 32 years)
Death about 1750 (aged 32 years)
Family with Jesper Pedersen
husband
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
herself
17171750
Birth: February 1717Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about 1750måske i Slagelse
Marriage MarriageNovember 21, 1749Slagelse Skt. Peders kirke
Jesper Pedersen + Kirsten Rasmusdatter
husband
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
partner’s partner
17231765
Birth: about 1723
Death: about May 6, 1765Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageDecember 11, 1750Ottestrup kirke
3 years
step-daughter
17541808
Birth: about March 15, 1754 28 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 4, 1808Slagelse Sankt Mikkels sogn
-2 years
step-daughter
17511807
Birth: October 25, 1751 25 28Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 26, 1807Kalundborg Vor Frue sogn
5 years
step-son
17561756
Birth: about August 9, 1756 30 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 10, 1756Slagelse Sankt Mikkels sogn
13 months
step-son
1757
Birth: about August 28, 1757 31 34Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
5 years
step-daughter
17621801
Birth: about October 8, 1762 36 39Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 21, 1801Kalundborg
Jesper Pedersen + Christiane Ladegodsdatter Iversen
husband
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
partner’s partner
Marriage MarriageApril 18, 1766Slagelse Skt. Peders kirke
3 months
step-son
17661767
Birth: about July 9, 1766 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: February 18, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
step-daughter
17681769
Birth: about December 1768 43Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 25, 1769Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
step-son
17711772
Birth: about August 21, 1771 45Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about October 3, 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
Shared note

ID 226a: Anna Maria Simonsdatter

alias Anna Maria Simon Dominicisdatter og Anna Maria Simon Dominicidaatter

Født: Anna Maria Simon Dominicisdatter født ca. feb. 1717 i Slagelse Sankt Mikkels sogn, Slagelse herred, Sorø amt, og døbt 29-03-1717 i Slagelse Sankt Mikkels kirke, datter af Simon Dominici Snedicher alias Simon Dominicus (der er forlover ved hendes ægtefælles næste giftermål efter hendes død i 1750), og hustru Birthe Sørensdatter. Moderen introduceret i kirken den 02-05-1717. Forældrene viet 21-06-1716 i Slagelse Sankt Mikkels kirke (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FKM7-KJH) Kilde: KB-opslag 173, nr. 11. Slagelse Sankt Mikkels sogn. Slagelse herred. Sorø amt. E.M. År 1675-1755. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205772#205772,39054768

Faderens alias: Simon Dominicus Snecher og Simon Dominici Snedicher Brødre: Dominicus Simonsen, døbt 07-10-1718 i Sankt Mikkels kirke. KB-opslag 179, nr. 46. Søfren Simonsen, døbt 17-12-1721 i Sankt Mikkels kirke. KB-opslag 191, nr. 48. Jens Simonsen, døbt 06-03-1729 i Sankt Mikkels kirke

Trolovet 28-08-1749: (ID 226) Jesper Pedersen, bager trolover sig den 28. aug. 1749 med (ID 226a) Anne Marie Simonsdatter i Slagelse Sankt Peders sogn. "Fredagen, d. 28. Aug. blev en ungkarl, navnlig Jesper Pedersen ved bagerprofession paa Slottensgade og Anna Maria Simon Dominicidaatter, tienende hos hr. Raadmand Bruun, troelovede." Note: Brudens far hedder Simon Dominicus. Kilde: KB-opslag 141, sp.1, midt på siden. Slagelse Sankt Peders sogn. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202451

Gift 21-11-1749: (ID 226) Jesper Pedersen, ungkarl og bager i Slagelse gifter sig 21-11-1749 i Slagelse Sankt Peders kirke med (ID 226a) Anna Maria Simonsdatter: (Fredagen, d. 21. nov. 1749) "Samme fredag blev Jesper Pedersen og Anna Maria Simonsdaatter copulerede". Kilde: KB-opslag 141, sp.1, nederst på siden. Slagelse Sankt Peders sogn. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202451

Død i 1750: Anna Maria Simonsdatter dør ca. 32 år gl. Der er ikke fundet en kirkebog over døde i 1750 for Slagelse Sankt Mikkels sogn på Arkivalieronline. Er ikke fundet i Slagelse Sankt Peders KB eller i Ottestrup sogns KB.

------------------------------------------------------------------------- ID 226a: Anna Maria Simonsdatter gifter sig med: ID 226: Jesper Pedersen - der er Lise-Lone's 4 x tipoldefar -------------------------------------------------------------------------