Emmy Valborg Larsen, 1905

Birth March 26, 1905 42 24
Alias
Emmy Valborg Jensen

Christening March 29, 1905 42 24 (aged 3 days)
Birth of a sisterRuth Martha Larsen
July 4, 1908 (aged 3 years)
Christening of a sisterRuth Martha Larsen
September 24, 1922 (aged 17 years)
Death of a half-brotherJens Alfred Jensen
July 10, 1938 (aged 33 years)
Burial of a half-brotherJens Alfred Jensen
July 15, 1938 (aged 33 years)
Death of a fatherAnders Jensen

Death of a motherValborg Christine Larsen

Death

Family with parents
father
mother
herself
1905
Birth: March 26, 1905 42 24Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
3 years
younger sister
1908
Birth: July 4, 1908 45 28Ølandsgade 1, Kbh. i Sundby sogn
Death:
brother
Børge Anders Jensen
brother
Edvin Wolffgang Jensen
sister
Lilly Anna Kirstine Jensen
Father’s family with Karen Sophie Andersen
father
step-mother
Marriage MarriageJuly 22, 1883Hvidovre kirke
Divorce Divorcebefore August 1920
-4 months
half-brother
18831938
Birth: March 8, 1883 19 23Valby, Hvidovre sogn
Death: July 10, 1938Kommunehospitalet, Kbh.
2 years
half-sister
1885
Birth: June 9, 1885 22 26Valby, Hvidovre sogn
Death:
3 years
half-brother
1887
Birth: December 21, 1887 24 28Skolegade 10, Valby, Hvidovre sogn
Death:
2 years
half-brother
1890
Birth: May 12, 1890 27 31Skolegade 10, Valby, Hvidovre sogn
Death:
2 years
half-brother
1892
Birth: June 17, 1892 29 33Carls-Minde, Skolegade 10, Valby
Death:
3 years
half-brother
1895
Birth: January 9, 1895 31 35Anneksstræde 7, Valby
Death:
3 years
half-brother
1898
Birth: February 16, 1898 34 38Anneksstræde 6, Valby
Death:
2 years
half-sister
1900
Birth: February 20, 1900 36 40Anneksstræde 6, Valby
Death:
20 months
half-sister
1901
Birth: October 7, 1901 38 42Gl. Jernbanevold 106 A, Valby
Death:
Shared note

Emmy Valborg Larsen

alias Emmy Valborg Jensen

Født: 26-03-1905 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 29-03-1905. Datter af ugift fødende, nr. 328, på 24 år. (læs: Valborg Christine Larsen, f. 13-06-1880 i Helsingør). Kilde: KB-opslag 361, nr. 255. side 369. Barn nr. 324. Mor nr. 328. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1904-1905. KB_1892_075_3_040_0369a-Fk

Konfirmeret 30-03-1919: Emmy Valborg Larsen, f. 26-03-1905 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt der 29-03-1905, bliver konfirmeret 30-03-1919 i Sundby kirke, Kbh. Opholder sig hos sin mor, nr. 323, Tingvej 19, Kbh. Kilde: KB-opslag 175, nr. 30. Sundby. År 1918-1923. KB_1892_044_3_033_0179a-CP.

Erhverv: Fabriksarbejderske i 1921, da hun står fadder ved sin søster Lilly Anna Kirstine Jensens dåb.