Ruth Martha Larsen, 1908

Birth July 4, 1908 45 28
Alias
Ruth Martha Jensen

Christening September 24, 1922 59 42 (aged 14 years)
Death of a half-brotherJens Alfred Jensen
July 10, 1938 (aged 30 years)
Burial of a half-brotherJens Alfred Jensen
July 15, 1938 (aged 30 years)
Death of a fatherAnders Jensen

Death of a motherValborg Christine Larsen

Death

Family with parents
father
mother
elder sister
1905
Birth: March 26, 1905 42 24Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
3 years
herself
1908
Birth: July 4, 1908 45 28Ølandsgade 1, Kbh. i Sundby sogn
Death:
brother
Børge Anders Jensen
brother
Edvin Wolffgang Jensen
sister
Lilly Anna Kirstine Jensen
Father’s family with Karen Sophie Andersen
father
step-mother
Marriage MarriageJuly 22, 1883Hvidovre kirke
Divorce Divorcebefore August 1920
-4 months
half-brother
18831938
Birth: March 8, 1883 19 23Valby, Hvidovre sogn
Death: July 10, 1938Kommunehospitalet, Kbh.
2 years
half-sister
1885
Birth: June 9, 1885 22 26Valby, Hvidovre sogn
Death:
3 years
half-brother
1887
Birth: December 21, 1887 24 28Skolegade 10, Valby, Hvidovre sogn
Death:
2 years
half-brother
1890
Birth: May 12, 1890 27 31Skolegade 10, Valby, Hvidovre sogn
Death:
2 years
half-brother
1892
Birth: June 17, 1892 29 33Carls-Minde, Skolegade 10, Valby
Death:
3 years
half-brother
1895
Birth: January 9, 1895 31 35Anneksstræde 7, Valby
Death:
3 years
half-brother
1898
Birth: February 16, 1898 34 38Anneksstræde 6, Valby
Death:
2 years
half-sister
1900
Birth: February 20, 1900 36 40Anneksstræde 6, Valby
Death:
20 months
half-sister
1901
Birth: October 7, 1901 38 42Gl. Jernbanevold 106 A, Valby
Death:
Shared note

Ruth Martha Larsen

alias Ruth Martha Jensen

Født: 04-07-1908 på Ølandsgade 1, 1. sal, Kbh. i Sundby sogn og døbt 24-09-1922 i Vor Frelser kirke, Kbh. (voksendåb i h.t. biskoppens tilladelse af 09-09-1922 - samme dag som hun bliver konfirmeret). Datter af ugift Valborg Christine Larsen, f. 13-06-1880 i Helsingør. Anm.: Navngivet af moderen den 14-04-1909. Kilde: KB-opslag 155, nr. 86. Sundby. År 1908-1910. KB_1892_044_3_018_0178a-FK