Lucie Agathe Münster, 1897

Birth October 15, 1897
Alias
Lucie Agathe Hallas f. Münster

Christening
Burial of a husbandHarald Mølmark Hallas
May 1945 (aged 47 years)
Death of a husbandHarald Mølmark Hallas
May 7, 1945 (aged 47 years)
Hjemmedøbt
Death

Family with Harald Mølmark Hallas
husband
18921945
Birth: September 11, 1892 40 38Villakvarteret, Merløse sogn nu Tveje Merløse
Death: May 7, 1945Tysk Militærlazaret
herself
1897
Birth: October 15, 1897Hamborg, Tyskland
Death:
son
Herluf Ferdinand Münster Hallas
Shared note

Lucie Agathe Münster

alias Lucie Agathe Hallas f. Münster

Født: 15-10-1897 i Hamborg, Tyskland og døbt ca. 1897 i Den Evangelisk-Lutherske kirke, Hamborg - datter af (tapetserer) tapetzier Hans Heinrich Münster og hustru Elise Amanda f. Harders i Hamborg. Kilde: Hendes vielse

Gift 28-02-1922: Ungkarl, prokurist Harald Mølmark Hallas på 29 år, boende Westend 3, 4. sal, Kbh. (f. 11-09-1892 i Merløse sogn, søn af afdøde driftsbestyrer af Holbæk Frugtfabrik, Valdemar Ulrich Knezich Thomich Hallas og afdøde hustru Anna Georgia Mølmark), gifter sig den 28-02-1922 på Hospitalsvej 5, 3. sal, Kbh. i Apostelkirkens sogn (viet af pastor J. Schousboe) med ungpige Lucie Agathe Münster på 24 år, boende Jomsborgvej 29, 2. sal, Hellerup (f. 15-10-1897 i Hamborg, Tyskland og døbt i den evang. luth. kirke i Hamborg, datter af (tapetserer* ) tapetzier Hans Heinrich Münster og afdøde hustru Elise Amanda f. Harders, Wandbechersteig 12, Hamborg). Forlovere: Grosserer Holger Chr. Gjerulff, Westend 3. Grosserer Georg F. F. C. Hallas, Værnedamsvej 1, 2. sal. Kilde: KB-opslag 216, nr. 16. Apostelkirkens sogn. År 1914-1923. KB_1892_049_3_006_0214a-V.

* tapetserer, håndværker, der polstrer møbler, monterer tæpper og gardiner og beklæder vægge med stof, læder eller papir. Håndværket er som møbelpolstrerfaget udsprunget af saddelmagerfaget. Tapetsering af vægge mv. foretages nu fortrinsvis af bygningsmalere.

Bopæl meldt i Kbh. for >> Lucie Agathe Münster, f. 15-10-1897 i Hamborg, Tyskland - tjenestepige 01-11-1917: Gothersgade 43 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 463, rl 11, st 2

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 24-04-1919 Særlige bemærkninger: Afh. 24.4.1919 K 43424 >> Lucie Agathe Münster, f. 15-10-1897 i Tyskland, Hamborg Stillinger: Frøkenpige Adresser: 24-04-1919: Fra Hamborg til Dosseringen 48, 1. - hos Ginge 06-04-1920: Niels Ebbesens Vej (Frederiksberg) 20, 3. - hos Manicus-Hansen Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3429, rl 24, st 6 (Nørrebro)

Bopæl meldt i Kbh. for Harald Mølmark Hallas, f. 11-09-1892 i Merløse sogn, Holbæk amt >> Ægtefælle: Lucie Agathe f. Münster, f. 15-10-1897 i Hamborg Adresser: 03-04-1911: fra Hellerupvej 18 til Elmegade 3, 3. sal - hos Hansen 18-09-1912: fra Hellerupvej 18 til Istedgade 122, 3. sal - hos Kjærstrup 01-05-1918: Godsbanegade 1 16-03-1918: fra Gentofte til Westend 33, st. 11-03-1919: Pile Alle 37 06-11-1920: Westend 3, 4. sal - hos grosserer Holger Chr. Gjerulff 02-03-1922: Carl Lunds Gade 6, opg. N, 1. sal 01-05-1922: Ved Sønderport 17, 1. sal

FT-1925 - 5. nov.: Ved Sønderport 17, 1. sal. Kbh.: Harald Mølmark Hallas, f. 11-09-1892 i Merløse sogn (nu Tveje Merløse), husfar, bogholder >> Lucie Agathe Hallas f. Münster, f. 15-10-1897 i Hamborg, Tyskland, husmor Herluf Ferdinand Münster Hallas, f. 17-06-1924 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 181. FT1925_0472_01085

FT-1930 - 5. nov.: Ved Sønderport 17, 1. sal. Kbh.: Harald Mølmark Hallas, f. 11-09-1892 i Merløse sogn (nu Tveje Merløse), Holbæk amt, husfar, bogholder >> Lucie Agathe Hallas f. Münster, f. 15-10-1897 i Hamborg, Tyskland, husmor Herluf Ferdinand Münster Hallas, f. 17-06-1924 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 170. FT1930_00424_00011