Astrid Adele Hummel, 1890

Birth January 9, 1890 30 26
Alias
Astrid Adele Hallas f. Hummel og Adele Hallas

Christening August 10, 1890 30 26 (aged 7 months)
MarriageFrederik Ferdinand Georg Conrad HallasView this family
about 1910 (aged 19 years)

Birth of a daughterOlga Anna Margareth Hallas
May 2, 1911 (aged 21 years)
Birth of a sonEgon Frederik Georg Hallas
April 10, 1913 (aged 23 years)
Death of a fatherTherkild Pedersen Hummel
after November 1, 1920 (aged 30 years)

Marriage of a childHans Konstantin HansenOlga Anna Margareth HallasView this family
June 1, 1935 (aged 45 years)

Death of a husbandFrederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
September 13, 1961 (aged 71 years)
Burial of a husbandFrederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
September 17, 1961 (aged 71 years)
Death of a motherMarie Jensine Møller

Death

Family with parents
father
18591920
Birth: October 28, 1859Askildrup, Ølst sogn
Death: after November 1, 1920
mother
Marriage MarriageJuly 8, 1887Århus Vor Frue kirke
Divorce Divorceabout 1914
3 years
herself
1890
Birth: January 9, 1890 30 26Århus Vor Frue sogn
Death:
Family with Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
husband
18891961
Birth: July 14, 1889 37 34Sønderborg
Death: September 13, 1961Guldblommevej 20, Kastrup sogn
herself
1890
Birth: January 9, 1890 30 26Århus Vor Frue sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1910
16 months
daughter
1911
Birth: May 2, 1911 21 21Bootle, Liverpool, England
Death:
2 years
son
1913
Birth: April 10, 1913 23 23Helsingfors, Finland
Death:
Shared note

Astrid Adele Hummel

alias Astrid Adele Hallas f. Hummel og Adele Hallas

Født: 09-01-1890 i Århus Vor Frue sogn og døbt 10-08-1890 i Århus Vor Frue kirke - datter af sergent Therkild Pedersen Hummel og hustru Marie Jensine Møller på 26 år (f. ca. 1864), Rytterkasernen. Kilde: KB-opslag 180, nr. 4. side 208. Århus Vor Frue sogn, Hasle h. Aarhus a. År 1887-1890. KB_C360B_A_009_K07-01-A.

Gift ca. 1910: Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas gifter sig med Astrid Adele Hummel.

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. for Georg Valdemar Frederik Ferdinand Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, mejerist >> Ægtefælle: Astrid Adele Hallas f. Hummel, f. 09-01-1890 i Aarhus Adresser: 01-11-1915: Fra Aarhus til Klerkegade 38, 1. 01-05-1919: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2689, rl 31, st 3 (Skt. Annæ, Ø. og V)

FT-1916: Klerkegade 38, 1. sal, Kbh.: Georg F(rederik) F(erdinand) C(onrad) v. Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, husfar. Lagerforvalter >> (Astrid) Adele v. Hallas (f. Hummel), f. 09-01-1890 i Aarhus, husmor Olga (Anna Margareth) v. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England) Egon (Frederik Georg) v. Hallas, f. 10-04-1913 (læs: Helsingfors, Rusland - nu Finland) Kilde: FT-opslag 257. FT1916_08040_01758

Bopæl meldt i Kbh. for Georg Valdemar Frederik Ferdinand Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, kærnemester, forvalter >> Ægtefælle: Astrid Adele Hallas f. Hummel, f. 09-01-1890 i Aarhus Børn: Olga Anna Marg. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England) og Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 (læs: Helsingfors, Rusland - nu Finland) Adresser: 14-04-1908: Fra Svendborg til Victoriagade 19B, st. og til Hellerup 09-09-1915: Aggersborggade 8, st. - hos Jørgensen 22-10-1915: Frameldt 01-11-1920: Fra Vejgaard til Østrigsgade 24, 2. - hos Malta Müller Hummel (*), kok og hustru Esther Marie Hummel 01-05-1921: Holmbladsgade 31, st. 01-11-1921: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1103, rl 8, st 4 (Amager)

(*) Malta Müller Hummel - bror til Astrid Adele Hummel Han er født 21-11-1887 i Århus Vor Frue sogn - søn af sergent Terkel Petersen Hommel (læs: Therkild Pedersen Hummel) og hustru Marie Jensine Møller på 24 år, boende Valdemarsgade 15, Århus. Han er oprindelig indskrevet i KB som Malta Müller Hommel. Navnet ændret iflg. kgl. resolution d. 25-05-1929 til Malta Müller Hummel. Kilde: KB-opslag 24, nr. 150. Århus Vor Frue sogn.

FT-1921: Holmbladsgade 31, st., Kbh.: Therkild Pedersen Hummel, f. 28-10-1859 i Askildrup, Ølst sogn, fraskilt, tilflyttet i 1914 fra Århus. Agent hos Grosserer Mathiesen Georg Frederik Ferdinand Conrad Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, gift, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Indlogeret familiehusfader. Kærnemester i Glostrup Margarinefabrik >> Astrid Adele Hallas (f. Hummel), f. 09-01-1890 i Århus, gift, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Indlogeret familiehusmoder. Olga Anna Margareth Hallas, f. 02-05-1911 i Bootle, Liverpool, England, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Barn. Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 i Helsingfors, Finland, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Barn. Kilde: FT-opslag 42. FT1921_00023_00640

FT-1925 - 5. nov.: H.C. Ørsteds Vej 8, Frederiksberg (St. Marcus sogn): Georg Valdemar Frederik Ferdinand Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, gift, husfar, konsulent >> Astrid Adele Hallas f. Hummel, f. 09-01-1890 i Aarhus, gift. husmor Olga Anna Marg. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England), ugift, datter Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 i Finland, ugift, søn samt 1 logerende Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94076#94076,15617814