Egon Frederik Georg Hallas, 1913

Name
Egon Frederik Georg /Hallas/
Birth April 10, 1913 23 23
Alias
Egon Frederik Georg Hallas og Egon Hallas

Occupation
Radiotelegrafist

Death of a maternal grandfatherTherkild Pedersen Hummel
after November 1, 1920 (aged 7 years)

Death of a fatherFrederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
September 13, 1961 (aged 48 years)
Burial of a fatherFrederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
September 17, 1961 (aged 48 years)
Death of a motherAstrid Adele Hummel

Death

Family with parents
father
18891961
Birth: July 14, 1889 37 34Sønderborg
Death: September 13, 1961Guldblommevej 20, Kastrup sogn
mother
1890
Birth: January 9, 1890 30 26Århus Vor Frue sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1910
16 months
elder sister
1911
Birth: May 2, 1911 21 21Bootle, Liverpool, England
Death:
2 years
himself
1913
Birth: April 10, 1913 23 23Helsingfors, Finland
Death:
Family with Gudrun Agnete Wegener
himself
1913
Birth: April 10, 1913 23 23Helsingfors, Finland
Death:
partner
Gudrun Agnete Wegener
son
Preben Hallas
Shared note

Egon Frederik Georg Hallas

alias Egon Hallas

Født: 10-04-1913 i Helsingfors, Finland - søn af Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas og hustru Astrid Adele Hallas f. Hummel.

Erhverv: Radiotelegrafist

Gift 04-04-1942: Ungkarl, radiotelegrafist Egon Hallas, Kastrup (f. 10-04-1913 i Helsingfors, Finland af konsulent Frederik Ferdinand (Georg) Conrad Hallas og hustru Astrid Adele Hallas Hummel), gifter sig 04-04-1942 i Århus Domkirke med pige, hjemme, Gudrun Agnete Wegener, Kastrup (f. 31-10-1922 i Hellerup af fabrikant Otto Henrik Wegener og hustru Anna Angela Marie Hansen). Tillysning i Kastrup kirke. Kilde: KB-opslag 50, nr. 13. Århus Domsogn. Hasle h. Århus a. År 1940-1950. KB_1892_C358_G_033B_0047a-V

Folketælling og bosteder:

FT-1916: Klerkegade 38, 1. sal, Kbh.: Georg F(rederik) F(erdinand) C(onrad) v. Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, husfar. Lagerforvalter (Astrid) Adele v. Hallas (f. Hummel), f. 09-01-1890 i Aarhus, husmor Olga (Anna Margareth) v. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England) >> Egon (Frederik Georg) v. Hallas, f. 10-04-1913 (læs: Helsingfors, Rusland - nu Finland) Kilde: FT-opslag 257. FT1916_08040_01758

Bopæl meldt i Kbh. for Georg Valdemar Frederik Ferdinand Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, kærnemester, forvalter Ægtefælle: Astrid Adele Hallas f. Hummel, f. 09-01-1890 i Aarhus Børn: Olga Anna Marg. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England) og >> Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 (læs: Helsingfors, Rusland - nu Finland) Adresser: 14-04-1908: Fra Svendborg til Victoriagade 19B, st. og til Hellerup 09-09-1915: Aggersborggade 8, st. - hos Jørgensen 22-10-1915: Frameldt 01-11-1920: Fra Vejgaard til Østrigsgade 24, 2. - hos Malta Müller Hummel, kok og hustru Esther Marie Hummel 01-05-1921: Holmbladsgade 31, st. 01-11-1921: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1103, rl 8, st 4 (Amager)

FT-1921: Holmbladsgade 31, st., Kbh.: Therkild Pedersen Hummel, f. 28-10-1859 i Askildrup, Ølst sogn, fraskilt, tilflyttet i 1914 fra Århus. Agent hos Grosserer Mathiesen Georg Frederik Ferdinand Conrad Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, gift, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Indlogeret familiehusfader. Kærnemester i Glostrup Margarinefabrik Astrid Adele Hallas (f. Hummel), f. 09-01-1890 i Århus, gift, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Indlogeret familiehusmoder. Olga Anna Margareth Hallas, f. 02-05-1911 i Bootle, Liverpool, England, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Barn. >> Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 i Helsingfors, Finland, tilflyttet 15-07-1920 fra Fredericia. Barn. Kilde: FT-opslag 42. FT1921_00023_00640

FT-1925 - 5. nov.: H.C. Ørsteds Vej 8, Frederiksberg (St. Marcus sogn): Georg Valdemar Frederik Ferdinand Hallas, f. 14-07-1889 i Sønderborg, gift, husfar, konsulent Astrid Adele Hallas f. Hummel, f. 09-01-1890 i Aarhus, gift. husmor Olga Anna Marg. Hallas, f. 02-05-1911 (læs: i Liverpool, England), ugift, datter >> Egon Frederik Georg Hallas, f. 10-04-1913 i Finland, ugift, søn samt 1 logerende Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94076#94076,15617814