Marie Jensine Møller, 1864

Birth 1864

Alias
Marie Jensine Hummel f. Møller

MarriageTherkild Pedersen HummelView this family
July 8, 1887 (aged 23 years)
Birth of a daughterAstrid Adele Hummel
January 9, 1890 (aged 26 years)
Christening of a daughterAstrid Adele Hummel
August 10, 1890 (aged 26 years)
Marriage of a childFrederik Ferdinand Georg Conrad HallasAstrid Adele HummelView this family
about 1910 (aged 46 years)

DivorceTherkild Pedersen HummelView this family
about 1914 (aged 50 years)

Death of a husbandTherkild Pedersen Hummel
after November 1, 1920 (aged 56 years)

Death

Family with Therkild Pedersen Hummel
ex-husband
18591920
Birth: October 28, 1859Askildrup, Ølst sogn
Death: after November 1, 1920
herself
Marriage MarriageJuly 8, 1887Århus Vor Frue kirke
Divorce Divorceabout 1914
3 years
daughter
1890
Birth: January 9, 1890 30 26Århus Vor Frue sogn
Death:
Shared note

Marie Jensine Møller

alias Marie Jensine Hummel f. Møller

Født: 1864

Gift 08-07-1887: Ungkarl, sergent v. 3. dragonregiment, Therkild Pedersen Hummel på 27 år, Rytterkasernen, gifter sig 08-07-1887 i Århus Vor Frue kirke med pige, syjomfru Marie Jensine Møller på 24 år, boende Møllegade 10, Århus. Forlovere: Sergenterne J.P. Andersen og J. Didriksen. Kilde: KB-opslag 253, nr. 32. Århus Vor Frue sogn. Hasle h. Aarhus a. År 1887-1890. KB_C360B_A_009_K09-14-A.

Fraskilt ca. 1914 hvor Therkild Pedersen Hummel flytter fra Århus til København.