Karen Kristine Nielsen, 1878

Birth December 26, 1878
Alias
Karen Kristine Ulsted f. Nielsen

Christening June 22, 1879 (aged 5 months)
MarriageCarl Christian UlstedView this family
November 29, 1904 (aged 25 years)
Death

Family with Carl Christian Ulsted
husband
1878
Birth: November 29, 1878 24 20Århus Vor Frue sogn
Death:
herself
1878
Birth: December 26, 1878Ulvskov, Odder sogn
Death:
Marriage MarriageNovember 29, 1904Odder kirke
Shared note

Karen Kristine Nielsen

Født: 26-12-1878 i Ulvskov, Odder sogn og døbt 22-06-1879 i Odder kirke - datter af husmand Niels Peder Nielsen og hustru Ellen Katrine Andersen, i Ulvskov. Kilde: KB-opslag 316, nr. 42. Odder s. Hads h. Aarhus a. År 1858-1884. KB_C377_A_006_K11-16-A

Gift 29-11-1904: Ungkarl, arbejdskarl Karl Kristian Ulsted på 25 år af Ordrup, Hundslund sogn, Hads herred, Aarhus amt (f. 29-11-1878 i Århus Vor Frue sogn af ugifte Amalie Charlotte Ulsted og udlagt barnefader skorstensfejersvend Karl August Vildner) gifter sig 29-11-1904 i Odder kirke med pige af Ulvskov, Karen Kristine Nielsen på 25 år (f. 26-12-1878 i Ulvskov af arbejdsmand Niels Peter Nielsen og hustru Ellen Katrine Andersen der). Forlovere: N.P. Nielsen og Jens Nielsen. Kilde: KB-opslag 83, nr. 45, side 82. Odder s. Hads h. Aarhus a. År 1892-1908. KB_1892_C377_G_019_0082a-V