Svend Haffgård, 17261727 (aged 1 year)

Birth August 18, 1726 49 33
Alias
Svend Christopherson Haffgård

Christening September 4, 1726 49 33 (aged 17 days)
Death October 2, 1727 (aged 1 year)
Family with parents
father
16771749
Birth: 1677 44Sverige
Death: September 19, 1749Ängelholm (Engelholm), Skåne, Sverige
mother
Marriage MarriageMay 1709Ängelholm, Skåne, Sverige
5 years
elder sister
17141717
Birth: February 14, 1714 37 21Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: December 6, 1717Ängelholm, Skåne, Sverige
23 months
elder brother
17151717
Birth: about 1715 38 22Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: December 25, 1717Ängelholm, Skåne, Sverige
3 years
elder brother
17171718
Birth: about November 1717 40 24Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: February 1718Ängelholm, Skåne, Sverige
14 months
elder sister
1718
Birth: about December 1718 41 25Ängelholm, Skåne, Sverige
Death:
3 years
elder brother
17211754
Birth: about June 22, 1721 44 28
Death: June 11, 1754Ängelholm, Skåne, Sverige
3 years
elder brother
17241796
Birth: January 4, 1724 47 31Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: March 21, 1796Ängelholm, Kristianstad, Sverige
3 years
himself
17261727
Birth: August 18, 1726 49 33Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: October 2, 1727Ängelholm, Skåne, Sverige
Father’s family with Pernille Larsdotter
father
16771749
Birth: 1677 44Sverige
Death: September 19, 1749Ängelholm (Engelholm), Skåne, Sverige
step-mother
16771709
Birth: 1677Sverige
Death: February 1709Ängelholm, Skåne, Sverige
Marriage MarriageJune 30, 1701Ängelholm, Skåne, Sverige
5 years
half-brother
17051768
Birth: 1705 28 28Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: October 1768Kerteminde
-3 years
half-sister
17021771
Birth: about April 1702 25 25Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: 1771
11 months
half-brother
17031731
Birth: about February 1703 26 26Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: about January 1731Ängelholm, Skåne, Sverige
5 years
half-brother
17081711
Birth: about April 1708 31 31Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: March 1711Ängelholm, Skåne, Sverige
Shared note

ID 500-10: Svend (Christopherson) Haffgård

Født: 18-08-1726 i Ängelholm, Skåne, Sverige og døbt der den 04-09-1726 - Christendåb: (ID 1000) Christopher (Haffgård) feldbereder og hustru Svenborg Larsdotters lille søn, kaldet Svend som fødtes d. 18. aug. (1726). Thomas Anders hustru bar barnet. Blandt mandsfadderne ses halvbroderen: (ID 500-2) Anders Christopherson. Kilde: Ängelholm CI:1 (1689-1766) Bild 79 / side 72 (AID: v102292.b79.s72, NAD: SE/LLA/13499)

Død 02-10-1727: Svend (Christopherson) Haffgård dør 02-10-1727 i Ängelholm, Skåne, Sverige, 13 mdr. gl. og bliver begravet der den 08-10-1727. Christopher feldbereder og Svenborg Larsdatters lille søn. Kilde: Ängelholm CI:1 (1689-1766) Bild 82 / sid 75 (AID: v102292.b82.s75, NAD: SE/LLA/13499)