Ladegod Jespersen, 17661767 (aged 7 months)

Birth about July 9, 1766 40
Alias
Lagoe Jespersen

Christening about September 1766 40 (aged 1 month)
Death of a motherChristiane Ladegodsdatter Iversen

Death February 18, 1767 (aged 7 months)
Burial February 20, 1767 (2 days after death)
Family with parents
father
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
mother
Marriage MarriageApril 18, 1766Slagelse Skt. Peders kirke
3 months
himself
17661767
Birth: about July 9, 1766 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: February 18, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
younger sister
17681769
Birth: about December 1768 43Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 25, 1769Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
younger brother
17711772
Birth: about August 21, 1771 45Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about October 3, 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
Father’s family with Kirsten Rasmusdatter
father
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
step-mother
17231765
Birth: about 1723
Death: about May 6, 1765Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageDecember 11, 1750Ottestrup kirke
3 years
half-sister
17541808
Birth: about March 15, 1754 28 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 4, 1808Slagelse Sankt Mikkels sogn
-2 years
half-sister
17511807
Birth: October 25, 1751 25 28Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 26, 1807Kalundborg Vor Frue sogn
5 years
half-brother
17561756
Birth: about August 9, 1756 30 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 10, 1756Slagelse Sankt Mikkels sogn
13 months
half-brother
1757
Birth: about August 28, 1757 31 34Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
5 years
half-sister
17621801
Birth: about October 8, 1762 36 39Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 21, 1801Kalundborg
Father’s family with Anna Maria Simonsdatter
father
17251772
Birth: about November 1725Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn
step-mother
17171750
Birth: February 1717Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about 1750måske i Slagelse
Marriage MarriageNovember 21, 1749Slagelse Skt. Peders kirke
Shared note

ID 113-5: Ladegod Jespersen

alias Lagoe Jespersen

Født ca. 09-07-1766: Ladegod Jespersen født ca. 09-07-1766 i Slagelse og døbt ca. sep. 1766 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - søn af (ID 226) Jesper Pedersen, bager og hustru Christiane Ladegodsdatter. Moderen introduceret i kirken 15-09-1766. Kilde: KB-opslag 43, nr. 22, sp.2. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188236

ID 113-5: Ladegod Jespersen dør ca. 18-02-1767 i Slagelse: "Den 20-02-1767 lod Jesper Pedersen, bager sin liden søn Lagoe på 32 uger begrave i det 3. kvarter på Slagelse Skt. Mikkels kirkegård." Kilde: KB-opslag 241, nr. 5, sp.2. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188434