Emma Emilie Jørgensen, 1895

Birth February 16, 1895 28
Alias
Emma Emilie Andersen f. Jørgensen

Christening April 28, 1895 28 (aged 2 months)
MarriageAnsgarius Johannes Albert AnderssonView this family
May 17, 1914 (aged 19 years)
Birth of a sonVilly Johannes Andersen
April 10, 1915 (aged 20 years)
Christening of a sonVilly Johannes Andersen
July 25, 1915 (aged 20 years)
Marriage of a childVilly Johannes AndersenElse Margueritha SeitzbergView this family
October 10, 1937 (aged 42 years)
Death of a fatherPeter Rasmus Jørgensen

Death of a motherAne Marie Jørgensen

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriagebefore 1895
2 months
herself
1895
Birth: February 16, 1895 28Vridsløsemagle by, Sengeløse sogn
Death:
Family with Ansgarius Johannes Albert Andersson
husband
1888
Birth: June 19, 1888 24 31Geislersgade 9, Kbh. i Sundby sogn
Death:
herself
1895
Birth: February 16, 1895 28Vridsløsemagle by, Sengeløse sogn
Death:
Marriage MarriageMay 17, 1914Sengeløse kirke
11 months
son
1915
Birth: April 10, 1915 26 20Sundby sogn, Kbh.
Death:
Shared note

Emma Emilie Jørgensen

alias Emma Emilie Andersen f. Jørgensen

Født: 16-02-1895 i Vridsløsemagle by, Sengeløse sogn, Smørum herred og døbt 28-04-1895 i Sengeløse kirke - datter af Peter Rasmus Jørgensen, murer i Vridsløsemagle, og hustru Ane Marie Jørgensen, 28 år gl. Faddere: Indsidder Hans Peder Hansen og hustru Birthe Hansen. Husmand Erik Villumsen. Gårdejer Anders Andersen og plejedatter Karen Johanne Jensen - alle af Vridsløsemagle. Kilde: KB-opslag 42, nr. 2. Sengeløse sogn. Smørum herred. Kbhvns. a. År 1892-1899. KB_1892_170_3_010_0053a-FK.

Gift 17-05-1914: Ungkarl, arbejdsmand Ansgarius Johannes Albert Andersen (læs: Ansgarius Johannes Albert Andersson) i København, boende Overgaden Oven Vandet 32A, 3. sal) (f. 19-06-1888 på Geislersgade, Amager, søn af afdøde Niels Andersen (læs: Nils Andersson), arbejdsmand på Amager, og afdøde hustru Johanna Persson) gifter sig 17-05-1914 i Sengeløse kirke med Emma Emilie Jørgensen (f. 16-02-1895 i Vridsløsemagle, Sengeløse sogn, Smørum herred, datter af Peter Rasmus Jørgensen, murer i Vridsløsemagle, og hustru Ane Marie Jørgensen). Kilde: KB-opslag 117, nr. 5. Sengeløse. Smørum h. År 1908-1918. KB_1892_170_3_012_0137a-V.

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 14-12-1911 Særlige bemærkninger: P.E. Reg. O. 26/11-1912 Hovedperson: Albert Ansgarius Johannes Andersen, f. 19-06-1888 i København Stillinger: Arbmd. * Ægtefælle: Emma Emilie Andersen, f. 16-02-1895 i Vridsløsemagle Registrators kommentar: Noteret gift 01-11-1914 (læs: gift 17-05-1914) Adresser: 14-12-1911: Fra Borgergade 108 til Sankt Hans Gade 14, 4. - hos Jensen 10-10-1912: Linnesgade 27, 2. sal - hos Krogh 15-10-1912: Lille Søndervoldstræde 3, 2. sal - hos Andersen 01-05-1913: Frameldt 01-11-1913: Lille Søndervoldstræde 3, 2. sal - hos Andersen 10-02-1914: Frameldt 01-05-1914: Overgaden oven Vandet 32 A, 3. sal 01-11-1914: Liflandsgade 13, 2. sal 16-09-1920: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 142, rl 1, st 4 (Amager)

FT-1916: Liflandsgade 13, 2. sal. Kbh.: Albert Ansgarius Johannes Andersen, f. 19-06-1888 i Kbh., gift, husfar, støberiarbejder hos Burmeister & Wain * Emma Emilie Andersen, f. 16-02-1895 i Vridsløsemagle, gift, husmor Willy Andersen, f. 10-04-1915 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 47. FT1916_08045_00179.

FT-1921: København, Smørum, Herstedvester, Risby, 332, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C6310: Albert Andersen, 19-6 1888, Gift, Husfader, Jordbruger, København * Emma Andersen, 24-2 1898, Gift, Husmoder, Sengeløse Sogn (læs: Emma Emilie Andersen, f. Jørgensen) f. 16-02-1895 i Vridsløsemagle, Sengeløse sogn Villy Andersen, 10-4 1915, Ugift, Barn, København Kristine Jørgensen, 17-1 1900, Ugift, Slægtning, Sengeløse Sogn (læs: søster til husmoderen)

Bopæl:

I 1929: Klovtofte, Taastrup Nykirke sogn.

I 1937: Sengeløsevej 25, Taastrup.