Elna Louise Poulsen, 1875

Birth February 2, 1875
Alias
Elna Louise Behn f. Poulsen

MarriagePeter Rudolph BehnView this family
July 2, 1897 (aged 22 years)
Birth of a daughterMagda Elise Behn
April 18, 1906 (aged 31 years)
Christening of a daughterMagda Elise Behn
July 15, 1906 (aged 31 years)
Death

Family with Peter Rudolph Behn
husband
1870
Birth: November 26, 1870Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
herself
Marriage MarriageJuly 2, 1897Frederiksberg kirke
9 years
daughter
1906
Birth: April 18, 1906 35 31Svanholmsvej 16, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death:
Shared note

Elna Louise Poulsen

alias Elna Louise Behn f. Poulsen

Født: 02-02-1875 på Frederiksberg - datter af blikkenslagermester Jens Christian Poulsen og hustru Adolphine Julie Larsen. Kilde: Hendes vielse

Gift 02-07-1897: Ungkarl, handelsrejsende Peter Rudolph Behn på 26 år, boende hos sine forældre på Nordborggade 12 (f. 26-11-1870 i København, søn af skibsfører Jens Hansen Behn og hustru Frederikke Antonie Kaiser), gifter sig 02-07-1897 i Frederiksberg kirke med pigen Elna Louise Poulsen på 22 år, boende hos sine forældre på Niels Ebbesensvej 9 (f. 02-02-1875 på Frederiksberg, datter af blikkenslagermester Jens Christian Poulsen og hustru Adolphine Julie Larsen). Forlovere: Blikkenslagermester Jens Christian Poulsen, Niels Ebbesensvej 9 og detailhandler Theodor Marius Raff af Svanholmsvej 6A. Kilde: KB-opslag 234, nr. 207. Frederiksberg. År 1894-1897. KB_1892_064_3_097_0233a-V.