Caroline Marie Christine Hansen, 1875

Name
Caroline Marie Christine /Hansen/
Birth September 28, 1875

Alias
Caroline Marie Christine Hansen f. Hansen

MarriageFrederik Christian HansenView this family
April 21, 1899 (aged 23 years)
Birth of a sonAage Niels Møller Hansen
March 27, 1900 (aged 24 years)
Christening of a sonAage Niels Møller Hansen
May 27, 1900 (aged 24 years)

Marriage of a childAage Niels Møller HansenFru_Aage N. M. HansenView this family
before 1939 (aged 63 years)

Death of a sonAage Niels Møller Hansen
December 25, 1960 (aged 85 years)
Burial of a sonAage Niels Møller Hansen
December 30, 1960 (aged 85 years)
Death

Family with Frederik Christian Hansen
husband
1872
Birth: May 9, 1872Løgstør
Death:
herself
Marriage MarriageApril 21, 1899Brahetrolleborg kirke
11 months
son
19001960
Birth: March 27, 1900 27 24Fagsted by, Brahetrolleborg sogn
Death: December 25, 1960Tisvilde, Tibirke sogn
Shared note

Caroline Marie Christine Hansen

alias Caroline Marie Christine Hansen f. Hansen

Født: 28-09-1875 ved Brahetrolleborg, datter af herskabskusk Niels Peder Hansen og hustru Bolette Jochumsen, Brahetrolleborg

Gift 21-04-1899: Ungkarl Frederik Christian Hansen, forpagter i Fagsted (f. 09-05-1872 i Løgstør, søn af afdøde fisker Kristoffer Kasper Møller Hansen og hustru Birgitte Marie Hansen i Løgstør), gifter sig 21-04-1899 i Brahetrolleborg kirke med pigen Caroline Marie Christine Hansen, pige i Brahetrolleborg Mølle (f. 28-09-1875 ved Brahetrolleborg, datter af herskabskusk Niels Peder Hansen og hustru Bolette Jochumsen, Brahetrolleborg). Forlovere: P. Kold, købmand, Løgstør. Niels Peder Hansen, herskabskusk, Brahetrolleborg. Kilde: KB-opslag 26, nr. 3, side 23. Brahetrolleborg sogn. Sallinge herred. Svendborg amt. KB_1892_O336_G_018_0023a-V.