Rigmor Braunstein, 18911960 (aged 68 years)

Birth June 13, 1891 37 26
Alias
Rigmor Vibe-Hastrup f. Braunstein

Christening July 19, 1891 37 26 (aged 1 month)
Birth of a sonPaul Vibe-Hastrup
August 31, 1914 (aged 23 years)
Christening of a sonPaul Vibe-Hastrup
December 20, 1914 (aged 23 years)
Birth of a sonErik Frederik Vibe-Hastrup
May 8, 1916 (aged 24 years)
Christening of a sonErik Frederik Vibe-Hastrup
July 2, 1916 (aged 25 years)
Death of a fatherPeter Christian Braunstein
September 27, 1920 (aged 29 years)

Death of a husbandEdvard Kristian Vibe-Hastrup
May 13, 1949 (aged 57 years)
Burial of a husbandEdvard Kristian Vibe-Hastrup
May 17, 1949 (aged 57 years)
Death of a sonPaul Vibe-Hastrup
about 1959 (aged 67 years)

Death of a motherVictoria Emilie Christensen

Death after 1960 (aged 68 years)

Family with parents
father
mother
Marriage Marriagebefore 1891
5 months
herself
18911960
Birth: June 13, 1891 37 26Skt. Jakobs sogn, Kbh.
Death: after 1960
Family with Edvard Kristian Vibe-Hastrup
husband
18851949
Birth: February 5, 1885 29 24H. C. Ørstedsvej 19, Frbg.
Death: May 13, 1949Gammel Vartov Vej 16, Kbh., Sions sogn
herself
18911960
Birth: June 13, 1891 37 26Skt. Jakobs sogn, Kbh.
Death: after 1960
son
19141959
Birth: August 31, 1914 29 23Frederiksberg Fødehjem, Frbg. i Frederiksberg sogn
Death: about 1959
21 months
son
19162009
Birth: May 8, 1916 31 24Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: July 19, 2009
daughter
Inger Vibe-Hastrup
Shared note

Rigmor Braunstein

alias Rigmor Vibe-Hastrup f. Braunstein

Født: 13-06-1891 i Skt. Jakobs sogn, Kbh. og døbt 19-07-1891 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af forældrene grosserer Peter Christian Braunstein, f. 27-05-1854 i Flensborg (død 27-09-1920) og hustru Viktoria Emilie f. Christensen, f. 15-01-1865 i Hesselbogård. Kilde: KB-opslag 374, nr. 160. Skt. Jakob. År 1878-1891. KB_023_2_003_K13-20-A

Gift 31-05-1913: Ungkarl, fuldmægtig Edvard Kristian Vibe Hastrup (f. 05-02-1885 i Skt. Johannes sogn, Kbh. (læs: Frederiksberg sogn og dåbssogn Skt. Johannes sogn) af forældrene cand. pharm. fabrikant Frederik Vibe Hastrup og hustru Betty Marie f. Meisner - alias enkefru Vibe-Hastrup) gifter sig 31-05-1913 i Citadelskirken, Kbh. med pigen Rigmor Braunstein, boende Classensgade 36, 2. sal, Kbh. (f. 13-06-1891 i Skt. Jakobs sogn, Kbh. af forældrene grosserer Peter Christian Braunstein og hustru Viktoria Emilie f. Christensen, boende Classensgade 36, 2. sal, Kbh.). Parret viet af pastor Storm. Lysning i Frihavnskirken, Kbh. Anm.: Alle papirer i orden. Brudens forældre løst sognebånd til pastor Storm. Forlovere: Peter Christian Braunstein, Classensgade 36, Kbh. og enkefru Vibe Hastrup, Poul Møllersvej 2, Kbh. Kilde: KB-opslag 162, side 161. Citadel-Kastels sogn. År 1908-1916. KB_1892_015_3_021_0161a-V

Død efter 1960.

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 1-11-1898 Hovedperson: Peter Christian Braunstein, f. 27-05-1854 i Tyskland, Flensborg, død 27-09-1920 Stillinger: Grosserer Ægtefælle: Victoria Emilie Braunstein, f. 15-01-1864 i Hesselbogaard >> Barn: Rigmor Braunstein, f. 13-06-1891 Barn: Kaj Aage Braunstein, f. 27-03-1901 Adresser: 01-11-1898: Fra Frederiksberg til Classensgade 46 , 3. 01-05-1900: Classensgade 36 , 2. 01-11-1907: Frameldt 01-05-1908: Classensgade 36 , 2. 01-05-1914: Holbergsgade 16 , 4. 01-05-1917: Frameldt 01-11-1917: Fra Steen Blichers Vej 14 til Lipkesgade 25 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 4164, rl 2, Dødeblade http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3309811&isbrowsing=1&searchname=polit_adv

FT-1930 - 5. nov.: Carl Feilbergs Vej 8, Frederiksberg (Villa): ID 248-1b3b5c: Edvard Kristian Vibe-Hastrup f. 05-02-1885 på Frederiksberg, gift 31-05-1913, husfar, fabrikant, Vibe-Hastrup's kemiske Fabriker I/S, 3 levende børn i ægteskabet, ingen døde >> Rigmor Vibe-Hastrup, f. 13-06-1891 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., gift 31-05-1913, husmor, 3 levende børn i ægteskabet, ingen døde ID 248-1b3b5c1: Paul Vibe-Hastrup, f. 31-08-1914 på Frederiksberg, søn, ugift ID 248-1b3b5c2: Erik Frederik Vibe-Hastrup, f. 08-05-1916 i Solbjerg sogn, Frbg., søn. ugift Karen Christensen, f. 16-07-1905 i Taastrup, husassistent Else Jose Pleasey, f. 10-01-1906 i England, fast bopæl: England, gæst ID 248-1b3b5c3: Inger Vibe-Hastrup, f. 28-01-1918 i Solbjerg sogn, Frbg., datter, ugift Kilde: FT-opslag 13 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109793#109793,17004195

FT-1940 - 5. nov.: Gammel Vartovvej 16, Kbh., Sions sogn: ID 248-1b3b5c: Edvard Kristian Vibe-Hastrup f. 05-02-1885 på Frederiksberg, gift 31-05-1913, husfar, fabrikant, Vibe-Hastrup's kemiske Fabriker I/S Rigmor Vibe-Hastrup, f. 13-06-1891 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., gift 31-05-1913, husmor ID 248-1b3b5c1: Paul Vibe-Hastrup, f. 31-08-1914 på Frederiksberg, søn, ugift, dekoratør, Vibe-Hastrup's kemiske Fabriker I/S ID 248-1b3b5c2: Erik Frederik Vibe-Hastrup, f. 08-05-1916 i Solbjerg sogn, Frbg., søn. ugift, kontorassistent, Vibe-Hastrup's kemiske Fabriker I/S ID 248-1b3b5c3: Inger Vibe-Hastrup, f. 28-01-1918 i Solbjerg sogn, Frbg., datter, separeret Ingeborg Elise Sørensen, f. 16-09-1908 i Ballerup, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 198 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238466#238466,45373368

I 1945 står Rigmor Vibe-Hastrup fadder ved et af sine børnebørns dåb i Messiaskirken. Hun bor da stadig på Gammel Vartov Vej 16, Hellerup (Sions sogn).

Kraks Vejviser 1960: Rigmor Vibe-Hastrup, Frue, Ceresvej 19, Frbg. https://cld.bz/0rvlksu#193/z

Børn:

ID 248-1b3b5c1: Paul Vibe-Hastrup, f. i 1914 i Frederiksberg sogn

ID 248-1b3b5c2: Erik Frederik Vibe-Hastrup, f. i 1916 i Solbjerg sogn, Frbg.

ID 248-1b3b5c3: Inger Vibe-Hastrup, f. 1918 i Solbjerg sogn, Frbg.