Nanna Erika Geist, 1894

Birth March 19, 1894
Alias
Nanna Erika Hallas f. Geist

Christening July 8, 1894 (aged 3 months)
Death of a husbandWaldemar Holger Knezich Hallas
December 22, 1947 (aged 53 years)
Burial of a husbandWaldemar Holger Knezich Hallas
December 27, 1947 (aged 53 years)
Death

Family with Waldemar Holger Knezich Hallas
husband
18871947
Birth: September 23, 1887 35 33Sønderborg
Death: December 22, 1947Engtoftevej 5, Frbg.
herself
1894
Birth: March 19, 1894Dannebrogsgade 28, Kbh. i Skt. Matthæus sogn, Kbh.
Death:
son
Poul Herluf Steen Hallas
daughter
Lillian Elisabeth Hallas
daughter
Annie Margot Hallas
daughter
Kitty Gerda Geist Hallas
Shared note

Nanna Erika Geist

alias Nanna Erika Hallas f. Geist

Født: 19-03-1894 på Dannebrogsgade 28, 3. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn, Kbh. og døbt 08-07-1894 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af handelsbogholder Ferdinand August Bernhard Geist og hustru Rosine Elisabeth Jansen på 34 år. Forældrene viet 10-07-1886 i Helligåndskirken. Kbh. Kilde: KB-opslag 60, nr. 197, side 59. Skt. Matthæus sogn. År 1893-1896. KB_1892_058_3_033_0059a-FK

Forældrenes vielse: Gift 10-07-1886: Enkemand, handelsagent Ferdinand August Bernhard Geist på 41 år, boende Oehlenschlægersgade 44, Kbh., gifter sig 10-07-1886 i Helligåndskirken. Kbh. med frøken Rosine Elisabeth Jansen på 27 år, boende Kampagnistræde 7, Kbh. Forlovere: Danselærer H. O. Hansen, Dr. Tværgade 48. Slagtermester H.T. Hansen, Larsbjørnstræde 26. Kilde: KB-opslag 246, nr. 58, side 243. Helligånds sogn. År 1873-1891. KB_006_2_030_K09-12-A

Gift 12-07-1914: Ungkarl, fabrikant Waldemar Holger Knezich Hallas på 26 år, boende Lemchesvej 11, Hellerup (f. 23-09-1887 i Sønderborg, søn af afdøde købmand Waldemar Ulrich Thomich Knezich Hallas og afdøde hustru Anna Georgine (læs: Georgia) Mølmark) gifter sig 12-07-1914 i pastor Schepelerns hjem/bolig, Nørre Alle 30, Århus med pige Nanna Erika Geist på 20 år, boende Godsbanegade 1, Kbh. (f. 19-03-1894 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af bogholder Ferdinand August Bernhard Geist og hustru Rosine Elisabeth Jansen). Forlovere: Fabrikant Herluf Mølmark Hallas, Hellerup og ingeniør Jørgen Lassen, Kbh. Vielsesbrev af 03-07-1914. Kilde: KB-opslag 187, nr. 87, side 186. Århus Domsogn, Hasle h. Århus a. År 1911-1918. KB_1892_C358_G_031_0186a-v

Folketællinger:

FT-1925 - 5. nov.: Islandsvej 18, st., Ørholm, Lundtofte, Kgs. Lyngby sogn, Sokkelund herred, Kbhvns. amt: Valdemar Holger Knezich Hallas, f. 23-09-1887 i Sønderborg, dansk, husfar, repræsentant, boende samme sted den 05-11-1924 * Nanna Erika Hallas, f. 19-03-1894 i Kbh., dansk, husmor, gift i 1914, boende samme sted den 05-11-1924 Poul Herluf Steen Hallas, f. 13-08-1919 i Hellerup sogn, dansk, ugift, barn, boende samme sted den 05-11-1924 Lillian Elisabeth Hallas, f. 24-04-1921 i Hellerup, dansk, ugift, barn Annie Margot Hallas, f. 26-04-1924 i Ørholm, dansk, ugift, barn, boende samme sted den 05-11-1924 Kilde: FT-opslag 12. FT1925_0206_01113

FT-1930 - 5. nov.: Islandsvej 18, st., Ørholm, Lundtofte, Kgs. Lyngby sogn, Sokkelund herred, Kbhvns. amt: Hallas, Valdemar, f. 23-09-1887 i Sønderborg, dansk, husfar, repræsentant i H. M. Hallas, Kbh. S (Herluf Mølmark Hallas), gift i 1914, 4 levende børn i ægteskabet, 0 døde * Hallas, Nanna, f. 19-03-1894 i Kbh., dansk, husmor, gift i 1914, 4 levende børn i ægteskabet, 0 døde Hallas, Poul, f. 13-08-1919 i Hellerup sogn, dansk, ugift, barn - alias Poul Herluf Steen Hallas Hallas, Annie, f. 26-04-1924 i Ørholm, dansk, ugift, barn - alias Annie Margot Hallas Hallas, Lillian Elisabeth, f. 24-04-1921 i Hellerup, dansk, ugift, barn Hallas, Pige, f. 23-09-1930 i Ørholm, dansk, ugift, barn - alias Kitty Gerda Geist Hallas Kilde: FT-opslag 1840-1841. FT1930_03067_00017.