Ane Johanne Møller Weibel, 19081978 (aged 69 years)

Name
Ane Johanne Møller /Weibel/
Birth March 3, 1908 34 33
Alias
Ane Johanne Møller Weibel Aamund

Christening April 5, 1908 34 33 (aged 1 month)
Death of a motherAne Møller
August 12, 1928 (aged 20 years)
Burial of a motherAne Møller
August 17, 1928 (aged 20 years)
Death of a fatherJohannes Weibel
May 6, 1952 (aged 44 years)
Burial of a fatherJohannes Weibel
May 10, 1952 (aged 44 years)
Death of a husbandJens Peder Josef Karl Aamund
February 8, 1967 (aged 58 years)
Burial of a husbandJens Peder Josef Karl Aamund
February 12, 1967 (aged 58 years)
Death 1978 (aged 69 years)

Family with parents
father
18731952
Birth: July 14, 1873Lemvig-Heldum Pastorat, Lemsig sogn
Death: May 6, 1952Lemvig Amtssygehus
mother
18741928
Birth: August 12, 1874Nørre Vinkel, Heldum sogn
Death: August 12, 1928Teglgården, Nørlem sogn
Marriage MarriageMay 20, 1897Heldum kirke
11 years
herself
19081978
Birth: March 3, 1908 34 33Weibelsgade 4, Lemvig
Death: 1978
Family with Jens Peder Josef Karl Aamund
husband
18861967
Birth: October 14, 1886 23 32Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: February 8, 1967Skolebakken 1, Gentofte
herself
19081978
Birth: March 3, 1908 34 33Weibelsgade 4, Lemvig
Death: 1978
son
Asger Joseph Aamund
daughter
Jane Weibel Aamund
son
Bjarke Weibel Aamund
Jens Peder Josef Karl Aamund + Anna Albertine Kaarsberg
husband
18861967
Birth: October 14, 1886 23 32Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: February 8, 1967Skolebakken 1, Gentofte
partner’s partner
1883
Birth: November 22, 1883Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageNovember 3, 1912Mariakirken, Kbh.
Divorce Divorceafter February 2, 1921
Jens Peder Josef Karl Aamund + Agnete Röse
husband
18861967
Birth: October 14, 1886 23 32Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: February 8, 1967Skolebakken 1, Gentofte
partner’s partner
18781953
Birth: July 13, 1878Aarhus Vor Frue sogn
Death: March 3, 1953Københavns Amtssygehus, Gentofte
Marriage MarriageJuly 8, 1925b.v. på Gentofte Rådhus
Divorce Divorce1939
Shared note

Ane Johanne Møller Weibel

alias Ane Johanne Møller Weibel Aamund

Født: 03-03-1908 på Weibelsgade 4, Lemvig og døbt 05-04-1908 i Heldum kirke - datter af bagermester i Lemvig, Johannes Weibel, f. 14-07-1873 i Lemvig, og hustru Ane Weibel f. Møller, 33 år gl., f. 12-08-1874. Faddere: Bagermester Martin Pedersen og hustru Else Marie, Holstebro. Sadelmager Andreas Lund, Lemvig. Forældrene viet 20-05-1897 i Heldum kirke. Kilde: KB-opslag 181, nr. 11, side 178. Lemvig-Heldum Pastorat, Lemvig sogn, Skodborg herred. Ringkøbing amt. K.M. År 1901-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=166048#166048,27893505

Gift 25-10-1939: Fraskilt direktør Jens Peder Josef Karl Aamund, f. 14-10-1886 i Vor Frelsers sogn, Kbh., boende Skolebakken 1, Gentofte, gifter sig borgerligt den 25-10-1939 hos Gentofte giftefoged i Gentofte kommune (Charlottenlund Rådhus) med ugift sekretær Ane Johanne Møller Weibel, f. 03-03-1908 i Lemvig, boende Skolebakken 1, Gentofte. Tinglæsningsattest af 11-10-1939. Vielsen foretaget 25-10-1939. Kilder: Gentofte kommunes ægteskabsjournal, lb-nr. 714 Ægteskabsbog, AO-opslag 337, side 152, lb-nr. 714. Gentofte Giftefoged. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=405117#405117,74945704

Ægteparret bosætter sig på Skolebakken 1, Gentofte.

Død 1978: Ane Johanne Møller Weibel Aamund dør i 1978, ca. 69 år gl.

Folketælling:

FT-1940: Skolebakken 1, Villa i Gentofte, Sokkelund herred, Kbhvns. amt Jens Peder Josef Karl Aamund, f. 14-10-1886 i Kbh., gift 25-10-1939, husfar, Erhverv: Direktør Arbejdsplads: T.I.P. Lichtenbergs Bageri og De Forenede skibsbrødfabrikker a/s, Ruga Knækbrødfabrik, Wienerbageriet >> Ane Johanne Aamund, f. 03-03-1908 i Lemvig (alias Ane Johanne Møller Weibel Aamund), husmor Jane Aamund, f. 08-11-1936 i Skt. Markus sogn, Frbg. (alias Jane Weibel Aamund) Asger Joseph Aamund, f. 19-02-1940 i Skt. Markus sogn, Frbg. Johanne Pedersen, f. 1922 i Dronninglund, husassistent Kilde: FT-opslag 2 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240936#240936,46005559