Kristine Laura Jensen, 1878

Birth July 28, 1878
Alias
Kristine Laura Bøgh f. Jensen

Christening August 8, 1878 (aged 11 days)
MarriageRasmus Johannes BøghView this family
September 6, 1895 (aged 17 years)
Birth of a daughterRosa Ingeborg Johanne Bøgh
March 29, 1908 (aged 29 years)
Christening of a daughterRosa Ingeborg Johanne Bøgh
April 20, 1908 (aged 29 years)
Death

Family with Rasmus Johannes Bøgh
husband
1871
Birth: January 5, 1871Frejlev, Kettinge sogn
Death:
herself
1878
Birth: July 28, 1878Stavreby, Skelby sogn
Death:
Marriage MarriageSeptember 6, 1895Skelby kirke, Falster Sønder herred
13 years
daughter
1908
Birth: March 29, 1908 37 29Stavreby, Skelby sogn
Death:
Shared note

Kristine Laura Jensen

alias Kristine Laura Bøgh f. Jensen

Født: 28-07-1878 i Stavreby, Skelby sogn og døbt 08-08-1878 i Skelby kirke, Falster Sønder herred - datter af husmand Jens Kristian Hansen og hustru Kirsten Larsen på 42 år, i Stavreby. Kilde: KB-opslag 88, nr. 14. side 90. Skelby sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1862-1892. KB_651_2_003_K04-04-A

Gift 06-09-1895: Ungkarl Rasmus Johannes Bøg af Stavreby (f. 05-01-1871 i Frejlev, Kettinge sogn, søn af skipper (tidligere gårdejer) Vilhelm Bøg og hustru Sofie Larsdatter i Stavreby) gifter sig 06-09-1895 i Skelby kirke, Falster Sønder herred med pige Kristine Laura Jensen af Stavreby (f. 28-07-1878 i Stavreby, Skelby sogn, datter af husmand Jens Kristian Hansen og hustru Kirsten Larsen i Stavreby. Brudens plejefar er Mads Kristensen ved Stavreby Magasin. Forlovere: Skipper Vilhelm Bøg af Stavreby. Husmand Mads Kristensen af Stavreby. Kilde: KB-opslag 169, nr. 3. side 260. Skelby sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1892-1909. KB_1892_651_3_007_0260a-V

Folketælling:

FT-1901: Maribo, Falsters Sønder, Gedesby, Gedser, 3s, 149, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C7802: Rasmus Bøgh, 1871, Gift, Husfader, Fisker, Lolland >> Kristine Jensen, 1878, Gift, Husmoder, Skælby Sogn Marry Sofie Bøgh, 1895, Ugift, Barn, Skælby Sogn Peder Johannes Bøgh, 1897, Ugift, Barn, Skælby Sogn Laurits Johannes Bøgh, 1898, Ugift, Barn, Skælby Sogn Jens Grønlund Bøgh, 1900, Ugift, Barn, Skælby Sogn