Martha Marie Kirstine Jensen, 1897

Name
Martha Marie Kirstine /Jensen/
Birth July 24, 1897
Alias
Martha Marie Kirstine Micheelsen f. Jensen

Christening September 5, 1897 (aged 1 month)
Death

Family with Knud Volmer Micheelsen
husband
1882
Birth: October 18, 1882Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
herself
1897
Birth: July 24, 1897Antvorskov, Slagelse Skt. Peders Landsogn
Death:
son
Karl Jørgen Micheelsen
daughter
Kirsten Inger Margrethe Micheelsen
Shared note

Martha Marie Kirstine Jensen

alias Martha Marie Kirstine Micheelsen f. Jensen

Født: 24-07-1897 i Antvorskov, Slagelse Skt. Peders Landsogn og døbt 05-09-1897 i Slagelse Skt. Peders kirke. Datter af arbejdsmand Jens Peder Jensen og hustru Caroline Vilhelmine f. Larsen, 21 år gl., Antvorskov, Slagelse Skt. Peders Landsogn. Kilde: KB-opslag 164, nr. 32. Slagelse Skt. Peders Landsogn. År 1892-1905. KB_1892_428_3_021_0163a-FK

Gift 1924: Knud Volmer Micheelsen, kobbersmedemester i Slagelse, gifter sig i 1924 med Martha Marie Kirstine Jensen. Kilde: FT-1930

FT-1930: Løvegade 75, st., Slagelse: Knud Volmer Micheelsen, f. 18-10-1882 i Slagelse, husfar, kobbersmedemester >> Martha Marie Kirstine Micheelsen f. Jensen, f. 24-07-1897 i Slagelse, husmor Karl Jørgen Micheelsen, f. 16-12-1924 i Slagelse, barn (*) Kirsten Inger Margrethe Micheelsen, f. 29-04-1927 i Slagelse, barn Kilde: FT-opslag 241. FT1930_01146_00877

(*) Sekretær Karl Jørgen Micheelsen, Borgmester Jensen Alle 7, Kbh. er den 16-08-1952 forlover ved søsterens bryllup i Grøndalskirken, Kbh.