Jørgen Peter Bjerrehuus, 19011966 (aged 64 years)

Name
Jørgen Peter /Bjerrehuus/
Birth September 13, 1901 22 28
Alias
Jørgen Peter Bjerrehus Larsen

Christening October 27, 1901 22 28 (aged 1 month)
Occupation
Salgschef. Sidenhen konstruktør

Death of a motherAnina Jørgine Petersen
1964 (aged 62 years)

Death August 5, 1966 (aged 64 years)
Burial August 9, 1966 (4 days after death)
Family with parents
father
18791969
Birth: July 26, 1879Skive landsogn
Death: 1969
mother
18731964
Birth: April 25, 1873Sørup sogn
Death: 1964
Marriage MarriageMarch 3, 1901Kristkirken, Kbh.
6 months
himself
19011966
Birth: September 13, 1901 22 28Frederiksberg
Death: August 5, 1966Københavns Amtssygehus, Gentofte
Family with Inger Larsen
himself
19011966
Birth: September 13, 1901 22 28Frederiksberg
Death: August 5, 1966Københavns Amtssygehus, Gentofte
wife
19142001
Birth: July 6, 1914 34 29Øster Ulslev by og sogn
Death: 2001
daughter
Suzanne Bjerrehuus
Shared note

Jørgen Peter Bjerrehuus

Oprindelig døbt Jørgen Peter Bjerrehus Larsen *)

Født: 13-09-1901 på Lampevej 19A, 2. sal, Frederiksberg i Skt. Lukas sogn og døbt 27-10-1901 i Skt. Lukas kirke, Frbg. - søn af maskinarbejder Lars Peter Larsen (f. 26-07-1879 i Skive landsogn; død 1969) og hustru Anina Jørgine f. Petersen på 28 år (f. 25-04-1873 i Sørup sogn; død 1964), boende Lampevej 19A, 2. sal, Frederiksberg. Faddere; Fr. Ellen Bech af Vesterbrogade 25. Maler Lauritz Andersen og hustru Petra af Sindshvilevej 25. Samt faderen. *) Navneforandring af 28-03-1962, j.nr. O.J. 706/1962 fra Københavns Overpræsidium. Fulde navn: Jørgen Peter Bjerrehuus. Forældrene viet 03-03-1901 i Kristkirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 255, nr. 160. side 253. Skt. Lukas sogn. År 1897-1902. KB_1892_068_3_001_0253a-FM.

Erhverv: Salgschef. Sidenhen konstruktør.

Gift 15-12-1940: Fraskilt salgschef Jørgen Peter Bjerrehus Larsen af København (f. 13-09-1901 på Frederiksberg, søn af maskinarbejder Lars Peter Larsen og hustru Anina Jørgine Pedersen af Frederiksberg) gifter sig 15-12-1940 i Birkerød kirke med ugift damefrisørinde Inger Larsen af Maribo (f. 06-07-1914 i Øster Ulslev by og sogn, datter af parcellist Lars Peder Larsen og hustru Anna Johanne Jørgensen af Øster Ulslev). Faddere: Grosserer Johannes Baumgaard og frøken Elise Skovlund, begge af København. Kilde: KB-opslag 264, nr. 35. Birkerød sogn, Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1940-1945. KB_1892_185_3_018_0301a-V

Død 05-08-1966: Jørgen Peter Bjerrehuus, konstruktør, Trongårdsparken 61, Kgs. Lyngby dør 05-08-1966 på Københavns Amtssygehus, Gentofte, 64 år gl. og bliver begravet 09-08-1966 på Lyngby Assistens kirkegård, Kgs. Lyngby. Gift med Inger Larsen - ibidem = samme sted. Viet 15-12-1940 i Birkerød kirke. Kilde: KB-opslag 55, side 52. Kongens Lyngby sogn. År 1964-1969. KB_1892_135_3_062_0052a-DM.