Inger Larsen, 19142001 (aged 86 years)

Birth July 6, 1914 34 29
Alias
Inger Bjerrehuus f. Larsen

Christening September 27, 1914 35 29 (aged 2 months)
Occupation
Damefrisørinde i 1940

Death of a husbandJørgen Peter Bjerrehuus
August 5, 1966 (aged 52 years)
Burial of a husbandJørgen Peter Bjerrehuus
August 9, 1966 (aged 52 years)
Death of a fatherLars Peder Larsen

Death of a motherAnna Johanne Jørgensen

Death 2001 (aged 86 years)

Family with parents
father
1879
Birth: September 12, 1879Køstrup, Brenderup sogn
Death:
mother
1885
Birth: March 25, 1885Errindlev sogn
Death:
Marriage MarriageNovember 4, 1909Errindlev kirke
5 years
herself
19142001
Birth: July 6, 1914 34 29Øster Ulslev by og sogn
Death: 2001
Family with Jørgen Peter Bjerrehuus
husband
19011966
Birth: September 13, 1901 22 28Frederiksberg
Death: August 5, 1966Københavns Amtssygehus, Gentofte
herself
19142001
Birth: July 6, 1914 34 29Øster Ulslev by og sogn
Death: 2001
daughter
Suzanne Bjerrehuus
Shared note

Inger Larsen

alias Inger Bjerrehuus f. Larsen

Født: 06-07-1914 i Øster Ulslev by og sogn og døbt 27-09-1914 i Øster Ulslev kirke - datter af parcellist Lars Peder Larsen, 34 år, og hustru Anna Johanne Jørgensen, 29 år, i Øster Ulslev. Kilde: KB-opslag 47, nr. 7, side 48. Øster Ulslev sogn. Musse h. Maribo a. År 1905-1915. KB_1892_626_3_007_0048a-FK

Erhverv: Damefrisørinde i 1940

Gift 15-12-1940: Fraskilt salgschef Jørgen Peter Bjerrehus Larsen af København (f. 13-09-1901 på Frederiksberg, søn af maskinarbejder Lars Peter Larsen og hustru Anina Jørgine Pedersen af Frederiksberg) gifter sig 15-12-1940 i Birkerød kirke med ugift damefrisørinde Inger Larsen af Maribo (f. 06-07-1914 i Øster Ulslev by og sogn, datter af parcellist Lars Peder Larsen og hustru Anna Johanne Jørgensen af Øster Ulslev). Faddere: Grosserer Johannes Baumgaard og frøken Elise Skovlund, begge af København. Kilde: KB-opslag 264, nr. 35. Birkerød sogn, Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1940-1945. KB_1892_185_3_018_0301a-V

Død 2001: Inger Bjerrehuus f. Larsen dør i 2001, ca. 86 år gl. Kilde: plus.familylink.com