Inge Grethe Vibeke Madsen, 1913

Name
Inge Grethe Vibeke /Madsen/
Birth September 14, 1913
Alias
Inge Grethe Vibeke Meisner-Jensen f. Madsen

Christening June 7, 1914 (aged 8 months)
Death

Family with Preben Lejf Steen Meisner-Jensen
husband
1911
Birth: April 13, 1911 29 37Sølvgade 30, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
herself
1913
Birth: September 14, 1913Rigshospitalet, Kbh.
Death:
son
Hans Meisner-Jensen
son
Mads Henrik Steen Meisner-Jensen
son
Kim Meisner-Jensen
Shared note

Inge Grethe Vibeke Madsen

alias Inge Grethe Vibeke Meisner-Jensen f. Madsen

Født: 14-09-1913 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 07-06-1914 i Rigshospitalets kirke, Kbh., datter af Marie Rasmine Madsen, patient nr. 1056 A. Kilde: KB-opslag 239, nr. 1003, barn nr. 1041A. Rigshospitalets sogn. År 1913-1914. KB_1892_076A_3_018_0239a-FK

Gift 06-11-1937: Ungkarl, assistent Preben Leif (læs: Lejf) Steen Meisner-Jensen, boende Christiansvej 25, Ordrup (f. 13-04-1911 i Skt. Pauls sogn, Kbh., søn af afdøde cand. polyt. Hans Meisner-Jensen og hustru Karen Broe, Christiansvej 25, Ordrup) gifter sig 06-11-1937 i Messiaskirken, Charlottenlund i Maglegårds sogn (indskrevet i Skovshoved sogn) med ugift Inge Grethe Vibeke Madsen, boende Norasvej 31, Skovshoved (f. 14-09-1913 på Rigshospitalet, Kbh., datter af ugift patient nr. 1056 A (læs: datter af Marie Rasmine Madsen - nu enkefrue Marie Rasmine Knudsen f. Madsen, Norasvej 21, Skovshoved). Forlovere: Brudgommens mor og frk. Carla Rasmussen, Henriettevej 18. Kilde: KB-opslag 34, side 31. Skovshoved sogn. År 1936-1944. KB_1892_141_3_008_0031a-V.

Se også viede: KB-opslag 12, nr. 29. Maglegårds sogn. K.M. År 1937-1952. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153537#153537,25580925

Folketælling og bosteder:

Moderen:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1904 >> Marie Rasmine Madsen, f. 10-01-1889 i Hørve - Stillinger: Tjp Adresser: 01-05-1904: Adelgade 43, 4. - hos Hjemmet 29-08-1906: Sankt Pauls Kirkeplads 7, 4. - hos Knudsen 01-05-1907: Adelgade 43, 4. 28-09-1907: Frameldt til Hellerup, Annasvej 2, - Knudsen 21-01-1908: Adelgade 43, 4. - hos Hjemmet Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 60, rl 18, st 3

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 17-06-1892 >> Hovedperson: Maren Kirstine Madsen, f. 15-01-1866 i Hove, død 20-07-1917 Stillinger: Husholderske Børn: Marie Rasmine Madsen, f. 10-01-1889 Carla Marie Madsen, f. 24-04-1891 Adresser: 01-05-1892: Adelgade 43, 4. hos Kudsk Mortensen 01-05-1904: Adelgade 43, 4. 01-05-1917: Adelgade 43, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 848, rl 12, dødeblade

FT-1916: Adelgade 43, 4. sal, Kbh.: Maren Kirstine Madsen, f. 15-01-1866 i Hove, ugift, husmor, husgerning Marie Rasmine Madsen, f. 10-01-1889 i Hove, ugift, datter, modist Karla Marie Mortensen, f. 24-04-1891 i Kbh., ugift, datter, husgerning >> Inge Vibeke Madsen, f. 14-09-1913 i Kbh., ugift - alias Inge Grethe Vibeke Madsen, datter (læs: datter af Marie Rasmine Madsen) Edith Rose Mortensen, f. 17-02-1914 i Kbh., ugift, datter (læs: datter af Karla Marie Mortensen, pt. nr. 184 B. barn nr. 182B, født 17-02-1914 og døbt 07-06-1914 på Rigshospitalet, KB-opslag 328. nr. 159. År 1913-1914.) Kilde: FT-opslag 192. FT1916_08001_01761