Marthine Elvira Eleonora Sørensen Hjorth, 1903

Name
Marthine Elvira Eleonora Sørensen /Hjorth/
Birth August 20, 1903
Alias
Marthine Elvira Eleonora Sørensen Hornung f. Hjorth

Christening September 20, 1903 (aged 1 month)
Occupation
Husassistent i 1927

Death

Family with Erik Engelbrecht Hornung
husband
1906
Birth: April 1, 1906 29 27Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
herself
1903
Birth: August 20, 1903Nygaardsvej, Esbjerg
Death:
son
John Erik Engelbrecht Hornung
Shared note

Marthine Elvira Eleonora Sørensen Hjorth

alias Marthine Elvira Eleonora Sørensen Hornung f. Hjorth

Født: 20-08-1903 i Boy Brødfabrik, Nygaardsvej, Esbjerg og døbt 20-09-1903 i Esbjerg kirke - datter af ugift Caroline Christine Theresia Hjorth på 19 år, Esbjerg. Udlagt barnefader: Former Martin Sørensen, Esbjerg. Faddere: Pige Hansine Petrea Hjorth. Pige Christine Caroline Marie Hjorth. Maskinarbejder Vilhelm Ide. Arbejder Peder Fettersen Pedersen. Kilde: KB-opslag 103, nr. 188. Esbjerg sogn. Skast h. Ribe a. År 1901-1906. KB_1892_C564B_G_008_0100a-FK.

Erhverv: Husassistent i 1927

Gift 14-10-1927: Ugift Erik Engelbrecht Hornung, staldmester, boende Jagtvej 109E, Kbh., f. 01-04-1906 i Kbh., gifter sig borgerligt 14-10-1927 på Københavns Rådhus med ugift Marthine Eleonora Sørensen Hjorth, husassistent, boende Byting 3, Kbh., f. 20-08-1903 i Esbjerg. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1927, lb.nr. 2088. AO-opslag 293. Side 2088. Aegteskab_00000_8003620421_8003620421_0293.