Trine Meisner, 18261826 (aged 4 months)

Birth April 4, 1826 34 31
Alias
Cathrine Meisnersdatter

Hjemmedøbt April 5, 1826 (aged 1 day)
Christening May 21, 1826 34 31 (aged 1 month)
Death August 15, 1826 (aged 4 months)
Burial August 18, 1826 (3 days after death)
Family with parents
father
17911861
Birth: November 29, 1791 36 30Skælskør sogn
Death: January 10, 1861Fodby sogn
mother
17941874
Birth: about September 1794Fodby by og sogn
Death: March 4, 1874Fodby sogn
Marriage MarriageAugust 5, 1813Fodby kirke
13 months
elder brother
18141889
Birth: August 16, 1814 22 19Fodby
Death: March 11, 1889Næstved Skt. Mortens sogn
2 years
elder sister
18161827
Birth: November 9, 1816 24 22Fodby
Death: August 29, 1827Fodby
3 years
elder sister
18201894
Birth: March 18, 1820 28 25Fodby
Death: January 31, 1894Jensved, Vallensved sogn
2 years
elder brother
18221880
Birth: April 16, 1822 30 27Fodby
Death: August 3, 1880
2 years
elder brother
18241825
Birth: April 15, 1824 32 29Fodby
Death: April 23, 1825Fodby
2 years
herself
18261826
Birth: April 4, 1826 34 31Fodby
Death: August 15, 1826Fodby
15 months
younger brother
18271890
Birth: July 2, 1827 35 32Fodby
Death: August 11, 1890Gelsted by, Herlufmagle sogn
3 years
younger sister
18301879
Birth: July 21, 1830 38 35Fodby
Death: June 29, 1879Gelsted by, Herlufmagle sogn
2 years
younger brother
18321889
Birth: August 17, 1832 40 37Fodby
Death: October 9, 1889Fodby
4 years
younger brother
18361924
Birth: February 11, 1836 44 41Fodby
Death: July 27, 1924Tornemark Mark, Fyrendal sogn
3 years
younger brother
18391903
Birth: May 14, 1839 47 44Fodby
Death: April 19, 1903
Shared note

ID 248-1a4f: Trine Meisner

alias Cathrine Meisnersdatter

Født: 04-04-1826 i Fodby by og sogn og hjemmedøbt 05-04-1826. Dåben konfirmeret 21-05-1826 i Fodby kirke. Datter af (ID 248-1a4) skomager Peder (Johannes) Meisner og hustru Kirsten Pedersdatter i Fodby. Kilde: KB-opslag 133, nr. 2. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1814-1832. KB_438_2_001_K03-09-A

Død 15-08-1826: Cathrine Meisnersdatter dør 15-08-1826 i Fodby, 19 uger gl. og bliver begravet 18-08-1826 på Fodby sogns kirkegård. Datter af skomager Peder Meisner og hustru Kirsten Pedersdatter i Fodby. Kilde: KB-opslag 218, nr. 5. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1814-1832. KB_438_2_001_K04-32-A