Nicolai Biering, 17891794 (aged 4 years)

Birth about October 1789 55 39
Alias
Nicolai Bjerring

Christening November 11, 1789 55 39 (aged 1 month)
Birth of a sisterHanne Maria Cathrine Bjerring
January 1793 (aged 3 years)
Christening of a sisterHanne Maria Cathrine Bjerring
January 18, 1793 (aged 3 years)
Death January 1794 (aged 4 years)
Burial January 23, 1794 (aged 4 years)
Family with parents
father
17341815
Birth: about September 1734 36 22Bjerget i Ørsbjerg, Kerte sogn, Båg herred
Death: March 28, 1815Nørre Ørslev sogn
mother
17501799
Birth: about January 1750 28 25Maribo sogn, Musse herred, Maribo amt
Death: March 1799Nykøbing Falster
Marriage MarriageApril 16, 1777Nykøbing Falster kirke
16 years
younger sister
17931817
Birth: January 1793 58 43Nykøbing Falster Sønder herred
Death: December 25, 1817Nykøbing Falster
-15 years
elder brother
1778
Birth: about April 1778 43 28Nykøbing Falster
Death:
11 months
elder sister
17791847
Birth: about February 1779 44 29Nykøbing Falster
Death: November 22, 1847Sakskøbing
3 years
elder sister
17811832
Birth: about November 1781 47 31Nykøbing Falster
Death: July 13, 1832Nykøbing Falster
2 years
elder brother
17831787
Birth: about October 1783 49 33Nykøbing Falster
Death: January 1787Nykøbing Falster
3 years
elder brother
17861828
Birth: about May 1786 51 36Nykøbing Falster
Death: November 2, 1828Nysted
4 years
himself
17891794
Birth: about October 1789 55 39Nykøbing Falster
Death: January 1794Nykøbing Falster
6 years
younger brother
17951800
Birth: about July 1795 60 45Nykøbing Falster
Death: April 1800Nykøbing Falster
Shared note

ID 61-7: Nicolai Biering

alias Nicolai Bjerring

Født: ca. okt. 1789 i Nykøbing Falster og døbt 11-11-1789 i Nykøbing Falster kirke - søn (ID 122) snedker Niels (Pedersen) Bjerring og hustru (ID 123) Else Maria Malte Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 32, nr. 28. Nykøbing Falster. E.M. År 1771-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205143#205143,38922505

Se også fødte: Døbt snedkermester Niels Bierrings og Else Maria Malte Jørgensdatters søn kaldet Nicolai. KB-opslag 55, h. spalte, nr. 2 f.n. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1773-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154112#154112,25698576

Død jan. 1794: Nicolai Bjerring dør i jan. 1794 i Nykøbing Falster, 4 år gl. og bliver begravet 23-01-1794 på Nykøbing Falster kirkegård. Snedker Bjerrings søn. Kilde: KB-opslag 305, nr. 9. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1773-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154112#154112,25698826