Anne Kirstine Hansdatter, 18171881 (aged 63 years)

Name
Anne Kirstine /Hansdatter/
Birth June 12, 1817
Alias
Ane Kirstine Meisner f. Hansen

Hjemmedøbt June 13, 1817 (aged 1 day)
Christening August 3, 1817 (aged 1 month)
MarriageHans Christian MeisnerView this family
October 14, 1853 (aged 36 years)
Death February 19, 1881 (aged 63 years)
Burial February 25, 1881 (6 days after death)
Family with Hans Christian Meisner
husband
18141889
Birth: August 16, 1814 22 19Fodby
Death: March 11, 1889Næstved Skt. Mortens sogn
herself
18171881
Birth: June 12, 1817Stenbæksholm, Fodby sogn
Death: February 19, 1881Næstved Skt. Mortens sogn
Marriage MarriageOctober 14, 1853Fodby kirke
Shared note

Anne Kirstine Hansdatter

alias Ane Kirstine Meisner f. Hansen

Født: 12-06-1817 på Stenbæksholm, Fodby sogn og hjemmedøbt der 13-06-1817. Dåben konfirmeret i Fodby kirke den 03-08-1817. Datter af gårdmand Hans Larsen og hustru Anne Hansdatter af Steenbechsholm (nu Stenbæksholm). Kilde: KB-opslag 91, nr. 6. Fodby s. Ø. Flakkebjerg. Sorø a. År 1814-1832. KB_438_2_001_K02-29-A

Gift 14-10-1853: Ungkarl Hans Christian Meisner, der opholder sig og er født i Fodby d. 16-08-1814, vaccineret 1814; og konfirmeret 1829 i Fodby kirke, gifter sig 14-10-1853 i Fodby kirke med Anne Kirstine Hansdatter, der opholder sig i Fodby, f. 12-06-1817 i Stenbæksholm, Fodby sogn, vaccineret 1818; og konfirmeret 1832. Forlovere: Skovfoged Peder Eriksen ved Saltø. Husmand og skomager Peder Meisner i Fodby. Kilde: KB-opslag 175, nr. 5, side 214. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K07-01-A

Død 19-02-1881: Ane Kirstine Meisner f. Hansen dør 19-02-1881 i Næstved Skt. Mortens sogn, 63 år gl. og bliver begravet 25-02-1881 fra Næstved Skt. Mortens kirke. Gift med arbejdsmand Hans Christian Meisner, Næstved. Kilde: KB-opslag 326, nr. 9, side 343. Næstved Skt. Mortens sogn. Hammer h. Præstø a. År 1868-1882. KB_518_2_007_K12-07-A

Folketælling:

FT-1880: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, Paa Marken, Matr. Nr. 24a - Forhus, 346 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2354: ID 248-1a4a: Hans Christian Meisner, 65, Gift, Arbejdsmand. Husfader, Fodby Sogn, Sorø Amt >> Ane Kirstine Meisner født Hansen, 62, Gift, Husmoder, Fodby Sogn, Sorø Amt