Maria Hansdatter, 18251892 (aged 67 years)

Birth February 26, 1825
Alias
Marie Hansdatter og Marie Hansen

Hjemmedøbt February 28, 1825 (aged 2 days)
Christening May 23, 1825 (aged 2 months)
MarriageSøren MeisnerView this family
March 27, 1861 (aged 36 years)
Birth of a daughterAne Kirstine Meisner
September 7, 1862 (aged 37 years)
Christening of a daughterAne Kirstine Meisner
November 2, 1862 (aged 37 years)
Marriage of a childJens Christian HansenAne Kirstine MeisnerView this family
September 21, 1883 (aged 58 years)
Death of a husbandSøren Meisner
August 11, 1890 (aged 65 years)
Burial of a husbandSøren Meisner
August 16, 1890 (aged 65 years)
Death November 14, 1892 (aged 67 years)
Burial November 19, 1892 (5 days after death)
Family with Søren Meisner
husband
18271890
Birth: July 2, 1827 35 32Fodby
Death: August 11, 1890Gelsted by, Herlufmagle sogn
herself
18251892
Birth: February 26, 1825Bistrup, Fodby sogn
Death: November 14, 1892Gelsted by, Herlufmagle sogn
Marriage MarriageMarch 27, 1861Fodby kirke
18 months
daughter
18621938
Birth: September 7, 1862 35 37Gelsted by, Herlufmagle sogn
Death: July 23, 1938Gelsted, Herlufmagle sogn
Shared note

Maria Hansdatter

alias Marie Hansdatter og Marie Hansen

Født: 26-02-1825 i Bistrup, Fodby sogn og hjemmedøbt der d. 28-02-1825. Dåben konfirmeret i Fodby kirke d. 23-05-1825. Datter af husmand Hans Hansen og hustru Anne Dorthe Eliasdatter. Kilde: KB-opslag 129, nr. 78. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1814-1832. KB_438_2_001_K03-05-A

Vaccineret 21-07-1825. Konfirmeret 1839 i Fodby kirke.

Gift 27-03-1861: Ungkarl Søren Meisner i Fodby, f. 02-07-1827 i Fodby; vaccineret 26-08-1827; og konfirmeret 1843 i Fodby kirke, gifter sig 27-03-1861 i Fodby kirke med pigen Maria Hansdatter, f. 26-02-1825 i Bistrup, Fodby sogn; vaccineret 21-07-1825; og konfirmeret 1839 i Fodby kirke. Forlovere: J. L. Meisner - alias (ID 248-1a4d) Johan Ludvig Meisner - hjulmand i Fodby. Hans Hansen, husmand i Skraverup, Fodby sogn. Kilde: KB-opslag 182, nr. 2 øverst. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K07-08-A.

Død 14-11-1892: Marie Hansdatter, enke efter parcellist Søren Meisner af Gelsted, dør 14-11-1892 Gelsted by, Herlufmagle sogn, 67 år gl. og bliver begravet 19-11-1892 på Herlufmagle kirkegård. Født i Bistrup (Fodby sogn). Datter af husmand Hans Hansen og hustru Ane Dorthe Eliasdatter af Bistrup, Fodby sogn. Kilde: KB-opslag 246, nr. 24, side 269. Herlufmagle s. Tybjerg h. Præstø a. År 1892-1900. KB_1892_511_3_016_0269a-DK

Folketællinger:

FT-1880: Præstø, Tybjerg, Herlufmagle, Gjeldsted By, En Gaard, 290, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9582 ID 248-1a4g: Søren Meisner, 52, Gift, Husfader, Gaardeier, Fodby Sogn Sorø Amt, f. 02-07-1827 >> Marie Hansen, 54, Gift, hans Kone, Fodby Sogn Sorø Amt ID 248-1a4g1: Ane Kirstine Meisner, 17, Ugift, deres Datter, Herlufmagle Sogn Præstø Amt

FT-1890: Præstø, Tybjerg, Herlufmagle, Gjeldsted By, En Gaard ID 248-1a4g: Søren Meisner, 52, Gift, Husfader, Jordbruger i Herlufmagle, Fodby Sogn Sorø Amt >> Maria Hansdatter, 64, Gift, Husmoder, Fodby Sogn Jens Christian Hansen, 37, gift, husfader, Tømrer, Herlufmagle Sogn, ID 248-1a4g1: Anna Kirstine Meisner, 27, Gift, husmoder, Herlufmagle Sogn ID 248-1a4g1a: Hans Laurits Hansen, f. 30-01-1884 i Gelsted, Herlufmagle sogn ID 248-1a4g1b: Lars Peder Hansen, f. 16-06-1885 i Gelsted, Herlufmagle sogn ID 248-1a4g1c: Maren Anna Marie Hansen (siden Meisner), f. 10-12-1888 i Gelsted, Herlufmagle sogn