Marie Nielsdatter, 18371916 (aged 78 years)

Birth November 29, 1837
Alias
Marie Nielsen

Christening January 7, 1838 (aged 1 month)
MarriagePeder MeisnerView this family
November 27, 1863 (aged 25 years)
Birth of a daughterPetroline Kirstine Meisner
December 18, 1863 (aged 26 years)
Death of a daughterPetroline Kirstine Meisner
January 11, 1864 (aged 26 years)
Burial of a daughterPetroline Kirstine Meisner
January 15, 1864 (aged 26 years)
Birth of a daughterAnne Bolette Petrine Kirstine Meisner
June 4, 1865 (aged 27 years)
Christening of a daughterAnne Bolette Petrine Kirstine Meisner
August 31, 1865 (aged 27 years)
Birth of a daughterEline Marie Meisner
July 21, 1869 (aged 31 years)
Christening of a daughterEline Marie Meisner
September 17, 1869 (aged 31 years)
Birth of a sonNiels Johan Peter Meisner
July 19, 1875 (aged 37 years)
Christening of a sonNiels Johan Peter Meisner
September 28, 1875 (aged 37 years)
Death of a sonNiels Johan Peter Meisner
November 11, 1875 (aged 37 years)
Burial of a sonNiels Johan Peter Meisner
November 18, 1875 (aged 37 years)
Birth of a daughterHansine Mathilde Meisner
September 17, 1879 (aged 41 years)
Christening of a daughterHansine Mathilde Meisner
November 20, 1879 (aged 41 years)
Marriage of a childHans Christian HansenAnne Bolette Petrine Kirstine MeisnerView this family
February 11, 1888 (aged 50 years)
Death of a husbandPeder Meisner
October 9, 1889 (aged 51 years)
Burial of a husbandPeder Meisner
October 15, 1889 (aged 51 years)
Marriage of a childJens Christian JørgensenEline Marie MeisnerView this family
February 22, 1890 (aged 52 years)
Marriage of a childJens Peder PedersenHansine Mathilde MeisnerView this family
March 17, 1900 (aged 62 years)
Marriage of a childCarl Christian PedersenAnne Bolette Petrine Kirstine MeisnerView this family
March 5, 1911 (aged 73 years)
Death April 26, 1916 (aged 78 years)
Burial May 2, 1916 (6 days after death)
Family with Peder Meisner
husband
18321889
Birth: August 17, 1832 40 37Fodby
Death: October 9, 1889Fodby
herself
18371916
Birth: November 29, 1837Fodby
Death: April 26, 1916Fodby
Marriage MarriageNovember 27, 1863Fodby kirke
1 month
daughter
18631864
Birth: December 18, 1863 31 26Fodby
Death: January 11, 1864Fodby
18 months
daughter
18651947
Birth: June 4, 1865 32 27Fodby
Death: September 12, 1947Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
4 years
daughter
18691957
Birth: July 21, 1869 36 31Fodby
Death: May 1, 1957Fodby by og sogn
6 years
son
18751875
Birth: July 19, 1875 42 37Fodby
Death: November 11, 1875Fodby
4 years
daughter
18791968
Birth: September 17, 1879 47 41Fodby
Death: June 8, 1968Centralsygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
Shared note

Marie Nielsdatter

alias Marie Nielsen

Født: 29-11-1837 i Fodby by og sogn og døbt 07-01-1838 i Fodby kirke - datter af husmand Niels Madsen og hustru Ellen Larsdatter i Fodby. Kilde: KB-opslag 108, nr. 20. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1833-1850. KB_438_2_002_K02-46-A

Vaccineret 1838.

Konfirmeret 1852 i Fodby kirke. Kilde: KB-opslag 153, nr. 11. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K06-08-A.

Gift 27-11-1863: Ungkarl Peder Meisner i Fodby, f. 17-08-1832 i Fodby; vaccineret 30-07-1834; og konfirmeret 1847 i Fodby, gifter sig 27-11-1863 i Fodby kirke med pigen Marie Nielsdatter i Fodby, f. 29-11-1837 i Fodby; vaccineret 1838; og konfirmeret 1852 i Fodby kirke. Forlovere: Gårdmand Niels Mortensen i Fodby og Christian Meisner i Næstved - alias broderen (ID 248-1a4a) Hans Christian Meisner. Kilde: KB-opslag 183, nr. 4. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K07-09-A

29-07-1871: Peder Meisner, tømrer i Fodby, og hustru Marie Nielsen står den 29-07-1871 faddere ved niecen (ID 248-1a4j5) Clausine Johanine Meisner's dåb i Marvede kirke. Datter af (ID 248-1a4j) tømrer Frederik Meisner af Menstrup og hustru Ane Pedersdatter.

Død 26-04-1916: Marie Nielsdatter, enke efter husmand og tømrer Peder Meisner af Fodby, dør 26-04-1916 i Fodby by og sogn, 78 år gl. og bliver begravet 02-05-1916 på Fodby sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 264, nr. 3, side 269. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1902-1918. KB_1892_438_3_009_0269a-DK

Folketælling:

FT-1880: Sorø, Øster Flakkebjerg, Fodby, Fodby, et Hus, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8773: ID 248-1a4i: Peder Meisner, 47, Gift, Husfader, Tømrer, Her i Sognet >> Marie Nielsen, 42, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet ID 248-1a4i3: Eline Marie Meisner, 10, Ugift, deres Barn, Her i Sognet ID 248-1a4i5: Hansine Mathilde Meisner, Under 1 Aar, Ugift, deres Barn, Her i Sognet Lars Christian Pedersen, 24, Ugift, Svend, Her i Sognet