Eline Marie Meisner, 18561890 (aged 34 years)

Birth May 11, 1856 34 34
Alias
Eline Marie Andersen f. Meisner og Eline Marie Andersen f. Mejsner

Christening July 24, 1856 34 34 (aged 2 months)
Death of a paternal grandfatherPeder Johannes Meisner
January 10, 1861 (aged 4 years)
Burial of a paternal grandfatherPeder Johannes Meisner
January 19, 1861 (aged 4 years)
Death of a paternal grandmotherKirsten Pedersdatter
March 4, 1874 (aged 17 years)
Burial of a paternal grandmotherKirsten Pedersdatter
March 11, 1874 (aged 17 years)
MarriageHans AndersenView this family
November 7, 1879 (aged 23 years)
Death of a fatherJohan Ludvig Meisner
August 3, 1880 (aged 24 years)

Burial of a fatherJohan Ludvig Meisner
August 8, 1880 (aged 24 years)

Birth of a sonAnders Carl Ludvig Andersen
September 22, 1880 (aged 24 years)
Christening of a sonAnders Carl Ludvig Andersen
October 19, 1880 (aged 24 years)
Birth of a daughterHedevig Dorthea Kirstine Andersen
July 24, 1882 (aged 26 years)
Christening of a daughterHedevig Dorthea Kirstine Andersen
September 22, 1882 (aged 26 years)
Birth of a sonHans Christian Andersen
June 11, 1884 (aged 28 years)
Christening of a sonHans Christian Andersen
July 24, 1884 (aged 28 years)
Death of a sonHans Christian Andersen
March 17, 1886 (aged 29 years)
Burial of a sonHans Christian Andersen
March 23, 1886 (aged 29 years)
Death of a motherKirsten Jørgensdatter

Death December 7, 1890 (aged 34 years)
Burial December 12, 1890 (5 days after death)
Family with parents
father
18221880
Birth: April 16, 1822 30 27Fodby
Death: August 3, 1880
mother
1822
Birth: February 19, 1822Gumperup, Karrebæk sogn
Death:
Marriage MarriageMarch 23, 1847Fodby kirke
4 years
elder sister
1850
Birth: October 19, 1850 28 28Fodby
Death:
6 years
herself
18561890
Birth: May 11, 1856 34 34Fodby
Death: December 7, 1890Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Family with Hans Andersen
husband
1853
Birth: January 8, 1853Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Death:
herself
18561890
Birth: May 11, 1856 34 34Fodby
Death: December 7, 1890Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Marriage MarriageNovember 7, 1879Fodby kirke
11 months
son
1880
Birth: September 22, 1880 27 24Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Death:
22 months
daughter
1882
Birth: July 24, 1882 29 26Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Death:
23 months
son
18841886
Birth: June 11, 1884 31 28Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Death: March 17, 1886Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Shared note

ID 248-1a4d2: Eline Marie Meisner

alias Eline Marie Andersen f. Meisner og Eline Marie Andersen f. Mejsner

Født: 11-05-1856 i Fodby by og sogn og døbt 24-07-1856 i Fodby kirke - datter af (ID 248-1a4d) husmand og tømrer Johan Ludvig Meisner og hustru Kirsten Jørgensdatter på 34 år, i Fodby. Kilde: KB-opslag 76, nr. 8. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K03-18-A.

Gift 07-11-1879: Ungkarl Hans Andersen på 26 år, gårdejer på Lille Næstved Mark, Herlufsholm sogn, født der 1853); vac. 1853; og konfirmeret 1867 i Herlufsholm kirke, gifter sig 07-11-1879 i Fodby kirke med pigen Eline Marie Meisner på 23 år af Fodby Mark, født der i 1856; vac. 1857; og konfirmeret 1870 i Fodby kirke. Indskrevet til vielse 08-08-1879. Forlovere: Peter Jensen, gårdbestyrer i Fodby. Johan Ludvig Meisner, vognfabrikant i Fodby. Kilde: KB-opslag 267, nr. 5. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K10-06-A.

Død 07-12-1890: Eline Marie Andersen f. Mejsner dør 07-12-1890 i Lille Næstved, Herlufsholm sogn, 34 år gl. og bliver begravet 12-12-1890 på Herlufsholm kirkegård. Dødsårsag: Barselsfeber. Gift med gårdmand Hans Andersen, Lille Næstved. Kilde: KB-opslag 168, nr. 19. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151344#151344,25143268 se også: KB-opslag 171, nr. 19. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. H.M. År 1878-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204172#204172,38735160

Folketællinger:

FT-1860: Sorø, Øster Flakkebjerg, Fodby, Fodby By, et Hus, 160, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C0086: ID 248-1a4d: Johan Ludvig Meisner, 37, Gift, Husmand. Hjulmand, *her i Sognet Kirsten Jørgensdatter, 38, Gift, hans Kone, Karbek ID 248-1a4d1: Maren Kirstine Meisner, 10, Ugift, deres Barn, *her i Sognet >> ID 248-1a4d2: Line Marie Meisner, 4, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Anders Jacobsen, 42, Ugift, Snedkersvend, Gunderslev Hans Hansen, 25, Ugift, Tømmersvend, Rønnebek Anders Frederik Christensen, 19, Ugift, Læredreng, Førslev Mads Christian Andersen, 17, Ugift, Læredreng, Kjøbenhavn Karen Marie Henriksen, 23, Ugift, Tjenestepige, Vallensved

FT-1880: Sorø, Øster Flakkebjerg, Herlufsholm, Lille Næstved, en Gaard, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8774: Hans Andersen, 27, Gift, Husfader, Gaardeier, Her i Sognet >> ID 248-1a4d2: Eline Marie Meisner, 23, Gift, hans Kone, Fodby, Sorø Amt, f. 11-05-1856 Frederikke Pedersen, 32, Ugift, Tjenestepige, Herlufmagle, Præstø Amt Peder Albrectsen, 25, Ugift, Tjenestekarl, Her i Sognet Ander Jensen, 16, Ugift, Tjenestedreng, Her i Sognet

FT-1890: Sorø, Øster Flakkebjerg, Herlufsholm, Lille Næstved, 91 - Gaard, 205, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C3804: Hans Andersen, 37, Gift, Husfader, Jordbruger, Herlufholm P. A. >> ID 248-1a4d2: Line Marie Mejsner, 34, Gift, Husmoder, Hans kone, Fodby S. A. - alias Eline Marie Meisner, f. 11-05-1856 i Fodby ID 248-1a4d2a: Anders Karl Ludvig Andersen, 9, Ugift, Søn, Herlufholm P. A. ID 248-1a4d2b: Hedvig Dorthes Andersen, 7, Ugift, Datter, Herlufholm P. A. Elisabeth Augusta Poulsen, 22, Ugift, Tjenende, Pige, Vejlø P. A. Kamilla Knudsen, 14, Ugift, Tjenende, Pige, Vallensved P. A. Peter Esbensen, 20, Ugift, Tjenende, Karl, Vesteregede P. A. Hans Peder Johansen, 14, Ugift, Tjenende, Dreng, Næstved P. A.