Eline Marie Meisner, 18691957 (aged 87 years)

Birth July 21, 1869 36 31
Alias
Eline Marie Jørgensen f. Meisner

Christening September 17, 1869 37 31 (aged 1 month)
Death of a paternal grandmotherKirsten Pedersdatter
March 4, 1874 (aged 4 years)
Burial of a paternal grandmotherKirsten Pedersdatter
March 11, 1874 (aged 4 years)
Birth of a brotherNiels Johan Peter Meisner
July 19, 1875 (aged 5 years)
Christening of a brotherNiels Johan Peter Meisner
September 28, 1875 (aged 6 years)
Death of a brotherNiels Johan Peter Meisner
November 11, 1875 (aged 6 years)
Burial of a brotherNiels Johan Peter Meisner
November 18, 1875 (aged 6 years)
Birth of a sisterHansine Mathilde Meisner
September 17, 1879 (aged 10 years)
Christening of a sisterHansine Mathilde Meisner
November 20, 1879 (aged 10 years)
Death of a fatherPeder Meisner
October 9, 1889 (aged 20 years)
Burial of a fatherPeder Meisner
October 15, 1889 (aged 20 years)
MarriageJens Christian JørgensenView this family
February 22, 1890 (aged 20 years)
Birth of a sonNiels Peter Jørgensen
May 16, 1890 (aged 20 years)
Christening of a sonNiels Peter Jørgensen
June 29, 1890 (aged 20 years)
Death of a motherMarie Nielsdatter
April 26, 1916 (aged 46 years)
Burial of a motherMarie Nielsdatter
May 2, 1916 (aged 46 years)
Death of a husbandJens Christian Jørgensen
July 12, 1945 (aged 75 years)
Burial of a husbandJens Christian Jørgensen
July 17, 1945 (aged 75 years)
Death of a sisterAnne Bolette Petrine Kirstine Meisner
September 12, 1947 (aged 78 years)
Burial of a sisterAnne Bolette Petrine Kirstine Meisner
September 18, 1947 (aged 78 years)
Death May 1, 1957 (aged 87 years)
Burial May 5, 1957 (4 days after death)
Family with parents
father
18321889
Birth: August 17, 1832 40 37Fodby
Death: October 9, 1889Fodby
mother
18371916
Birth: November 29, 1837Fodby
Death: April 26, 1916Fodby
Marriage MarriageNovember 27, 1863Fodby kirke
1 month
elder sister
18631864
Birth: December 18, 1863 31 26Fodby
Death: January 11, 1864Fodby
18 months
elder sister
18651947
Birth: June 4, 1865 32 27Fodby
Death: September 12, 1947Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
4 years
herself
18691957
Birth: July 21, 1869 36 31Fodby
Death: May 1, 1957Fodby by og sogn
6 years
younger brother
18751875
Birth: July 19, 1875 42 37Fodby
Death: November 11, 1875Fodby
4 years
younger sister
18791968
Birth: September 17, 1879 47 41Fodby
Death: June 8, 1968Centralsygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
Family with Jens Christian Jørgensen
husband
18681945
Birth: June 8, 1868Trælløse, Skelby sogn, Tybjerg herred
Death: July 12, 1945Fodby by og sogn
herself
18691957
Birth: July 21, 1869 36 31Fodby
Death: May 1, 1957Fodby by og sogn
Marriage MarriageFebruary 22, 1890Fodby kirke
3 months
son
1890
Birth: May 16, 1890 21 20Fodby by og sogn
Death:
Shared note

ID 248-1a4i3: Eline Marie Meisner

alias Eline Marie Jørgensen f. Meisner

Født: 21-07-1869 i Fodby by og sogn og døbt 17-09-1869 i Fodby kirke - datter af (ID 248-1a4i) hjulmand Peder Meisner og hustru Marie Nielsdatter på 32 år, i Fodby. Kilde: KB-opslag 106, nr. 2, side 125. Fodby s. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1850-1879. KB_438_2_004_K04-19-A

Gift 22-02-1890: Jens Christian Jørgensen på 21 år, af Præstegården (født 1868 i Trælløse, Skelby sogn, vac. 1869 - konfirmeret 1882) gifter sig 22-02-1890 i Fodby kirke med pigen Eline Marie Meisner på 21 år, af Fodby by (f. samme sted i 1860, vac. 1870, konfirmeret i 1883). Forlovere: Peder Nielsen, husmand i Trælløse, Skejby sogn (for brudgommen) og Hans Hansen, arbejdsmand i Agerup (for bruden - hendes svoger der er gift med søsteren Anne Bolette Petrine Kirstine f. Meisner). Kilde: KB-opslag 79, nr. 2. Fodby sogn. Øster Flakkebjerg h. Sorø amt. H.M. År 1880-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=203588#203588,38612262

Død 01-05-1957: Eline Marie Jørgensen f. Meisner, 87 år gl. Hun bliver begravet 05-05-1957 på Fodby sogns kirkegård. Aldersrentenyder, enke efter parcellist i Fodby og sogn, hvor hun var født 21-07-1869 som datter af hjulmand Peder Meisner og hustru Marie Nielsen, Fodby. Enke efter parcellist Jens Christian Jørgensen, der døde i sidste fælles bopæl i Fodby den 12-07-1945. Kilde: KB-opslag 260, nr. 1. Fodby sogn. Øster Flakkebjerg h. Sorø amt. K.M. År 1936-1959. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149532#149532,24734445

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: ELI M Efternavn: JØRGENS Pigenavn: MEISNER Køn: Kvinde Sidste bopæl: Herlufsholm lægekreds Fødselsdag: 21. jul 1869 Dødsdag: 1. maj 1957 Død i en alder af: 87 år Kilde: Register over døde i Danmark 1943-1969 https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=+cc0zU09Qr5U8C3Gy2geQg==

Folketælling:

FT-1880: Sorø, Øster Flakkebjerg, Fodby, Fodby, et Hus, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8773: ID 248-1a4i: Peder Meisner, 47, Gift, Husfader, Tømrer, Her i Sognet Marie Nielsen, 42, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet >> ID 248-1a4i3: Eline Marie Meisner, 10, Ugift, deres Barn, Her i Sognet ID 248-1a4i5: Hansine Mathilde Meisner, Under 1 Aar, Ugift, deres Barn, Her i Sognet Lars Christian Pedersen, 24, Ugift, Svend, Her i Sognet

Familierelationer: ID 248-1a4i3: Eline Marie Meisner's tipoldefar er:

ID 248-1: Skræddermester og komsumsionsbetjent i Skælskør, Hans Christian Meisner, f. ca. 24-10-1729 i Eisenberg, Dresden, Tyskland.

Hans Christian Meisner er bror til: ID 248: Snedkermester i Skælskør Christian Meisner, f. ca. 1735 i Vor Frue sogn, København. Christian Meisner er Lise-Lone's 4 x tipoldefar.

Brødrenes far antages at være korporal Christopher Meisner.

ID 496: Christopher Meisner er sandsynligvis født i Tyskland hvor han gifter sig. Efter sønnen Hans Christian Meisner’s fødsel kommer familien Meisner til Danmark hvor de bosætter sig.

Det har ikke været muligt at spore korporal Meisner’s aner. Men han har mange efterkommere i Danmark.