Joyce Ditlevsen Lancaster, 19171973 (aged 55 years)

Name
Joyce Ditlevsen /Lancaster/
Birth November 10, 1917
Alias
Joyce Ditlevsen Jacobsen f. Lancaster

Death about 1973 (aged 55 years)
Family with Eigil Hornung
fiancé
1903
Birth: May 12, 1903 28 21Vesterbrogade 108, Kbh. i Kristkirkens sogn
Death: Canada
herself
19171973
Birth: November 10, 1917Hull, England
Death: about 1973Frederiksberg Hospital i Godthåbs sogn
son
Michael Trevor Lancaster
Eigil Hornung + Alison Elizabeth Hutchinson
fiancé
1903
Birth: May 12, 1903 28 21Vesterbrogade 108, Kbh. i Kristkirkens sogn
Death: Canada
partner’s partner
19051972
Birth: about August 17, 1905Ottawa, Carleton, Ontario, Canada
Death: after 1972Canada
Marriage Marriage1929Canada
Shared note

Joyce Ditlevsen Lancaster

alias Joyce Ditlevsen Jacobsen f. Lancaster og Joyce Jacobsen f. Lancaster

Født: 10-11-1917 i Hull, City of Kingston-upon-Hull, England - datter af Kay Just Ditlevsen (f. 29-03-1887 i Kbh.; død 17-09-1918 i England) og Gertrude Mabel Lancaster (ca. 25-06-1896 i England; død aug. 1997 i Northumberland, England). Kilde: https://www.familysearch.org/ark:/61903/2:2:38MJ-R2H

The Port of Hull is a trading port located at the confluence of the River Hull and the Humber Estuary in the city of Kingston upon Hull in the East Riding of Yorkshire, England. Seaborne trade can be traced to at least the 13th century.

Eigil Hornung (E. Hornung-Pedersen) emigrerer som ung til Canada den 27-08-1927 med ankomst i Quebec. Han gifter sig i 1929 Canada med Alison Elizabeth Hutchinson. https://www.ancestry.com/boards/localities.northam.canada.alberta.bonnyville/27.2.1/mb.ashx

Efter 2. verdenskrig kommer Eigil Hornung til Danmark som en del af en gruppe på 5 der for The Royal Canadian Air Force (RCAF) skal registrere flyvergrave.

Her træffer Eigil Hornung - Joyce Ditlevsen Lancaster, der dengang arbejdede som frivillig i Røde Kors. Parret bliver kærester og får sammen en søn.

Joyce Ditlevsen Lancaster og sønnen Michael Lancaster flytter til Hørsholm og siden til Snekkersten, og i 1952/1953 flytter de til København.

Gift: Kjeld Jacobsen, tandlæge, gifter sig med Joyce Ditlevsen Lancaster.

Død 1973: Joyce Jacobsen f. Lancaster dør i 1973 på Frederiksberg Hospital, ca. 55 år gl. Kilde: https://www.familysearch.org/ark:/61903/2:2:38MJ-R2H