Ludvig Severin Meyland, 18301830 (aged 5 months)

Name
Ludvig Severin /Meyland/
Birth February 20, 1830 41 35
Alias
Severin Ludvig Meyland

Christening April 30, 1830 41 35 (aged 2 months)
Death August 16, 1830 (aged 5 months)
Burial August 20, 1830 (4 days after death)
Family with parents
father
17881874
Birth: about July 1788Næstved Skt. Peders sogn
Death: February 6, 1874Næstved Skt. Mortens sogn
mother
17941877
Birth: September 2, 1794 39 33Skælskør sogn
Death: January 16, 1877Næstved Skt. Peders sogn
Marriage MarriageMay 7, 1813Næstved Skt. Peders kirke
14 months
elder sister
1814
Birth: July 10, 1814 26 19Næstved Skt. Peders sogn
Death:
2 years
elder brother
1816
Birth: August 6, 1816 28 21Næstved Skt. Peders sogn
Death:
4 years
elder brother
1820
Birth: February 27, 1820 31 25Næstved Skt. Peders sogn
Death:
4 years
elder sister
18241826
Birth: January 4, 1824 35 29Næstved Skt. Peders sogn
Death: February 26, 1826Næstved Skt. Peders sogn
3 years
elder brother
1826
Birth: August 9, 1826 38 31Næstved Skt. Peders sogn
Death:
4 years
himself
18301830
Birth: February 20, 1830 41 35Næstved Skt. Peders sogn
Death: August 16, 1830Næstved Skt. Peders sogn
6 years
younger sister
1835
Birth: July 19, 1835 47 40Næstved Skt. Peders sogn
Death:
Shared note

ID 248-1a5f: Ludvig Severin Meyland

alias Severin Ludvig Meyland

Født: 20-02-1830 i Næstved Skt. Peders sogn og døbt 30-04-1830 i Næstved Skt. Peders kirke. Søn af skomager Johannes Peter Meÿland og hustru (ID 248-1a5) Juliane Meisner i Næstved. Kilde: KB-opslag 63, nr. 4. Næstved Skt. Peders sogn. Hammer h. Præstø a. År 1814-1838. KB_519_2_001_K02-18-B.

Død 16-08-1830: Severin Ludvig Meyland dør 16-08-1830 i Næstved Skt. Peders sogn, 5 mdr. gl., og bliver begravet 20-08-1830 fra Næstved Skt. Peders kirke. Søn af skomager Meyland. Kilde: KB-opslag 414, nr. 21. Næstved Skt. Peders sogn. Hammer h. Præstø a. År 1814-1838. KB_519_2_001_K12-01-A.